Руският индекс RTS Index, който е и най-добре представящият се световен индекс за настоящото десетилетие, е и най-евтин в света, сочи публикация на Bloomberg.

След силното си понижение през тази седмица, индексът бе спрян за търговия през последните два дни. Днес се очаква да бъде пуснат за търговия.

През настоящото десетилетие деноминираният в долари индекс се е повишил с 504%, като към момента средното съотношение цена-печалба на 48-те компании от него е 5.6, или най-ниското такова сред водещите пазари.

Само през настоящата седмица индексът загуби значителните 21% от стойността си, преди той да бъде затворен от регулаторите. Причината бяха плановете на президента на страната да се налеят 20 млрд. долара в банковата система.

Индексът Micex Index е загубил 25% от стойността си.

Руските индекси се очаква да отворят на положителна територия днес, водени от ръста на щатските и азиатските индекси вчера.

Търгуваният в Лондон индекс на руските акции отбеляза повишение от 7.2% вчера, воден от поскъпването при акциите на петролната компания OAO Rosneft и втората най-голяма банка в Русия - VTB Group.

Руският RTS се е понижил с 43% от началото на годината, повлечен от военния конфликт в Грузия, а впоследствие и от значителното понижение в цената на петрола. От върха си през юли цената на черното злато се е понижила с 33%.

Чуждестранните инвеститори стояха до голяма степен в основата на понижението на индексите, като те са изтеглили от пазара поне 35 млрд. долара по времето на петдневната военна офанзива в Грузия.

Така индексът RTS, който поскъпна близо 14 пъти по време на управлението на президента Владимир Путин между 2000 и 2008 г., към момента е с 57% под рекорда си от 2 487.92 пункта, постигнат през май.

На 16 септември удвояването на лихвите по овърнайт кредитите, както и силният спад в цената на долара, допринесоха за това руският индекс да отбележи понижение от 11%, което бе и най-големият му спад това десетилетие.

След като сривът продължи и на следващия ден, регулаторните органи бяха принудени да спрат търговията.