Новината, че Гърция няма да успее да се вмести в определените й цели за бюджетния дефицит за 2012 г. разтърси фондовия пазар и запрати бенчмарк индексите до най-ниските им нива от повече от година насам.

Инвеститорите почти не обърнаха внимание на официални данни, сочещи, че производството и разходите в строителството в САЩ се съживяват.

Вместо това, те панически се оттеглят от финансовите книжа, а заплахата от рецесия удари и производителите на суровини и компаниите, чиито печалби са най-пряко зависими от икономическия ръст.

Финансовите министри от евро-зоната се събраха в Люксембург в понеделник вечерта да обсъдят проблемите на Стария континент, включително разширяване на спасителния фонд и мерките за защита на банковата система. Фокусът на вниманието на инвеститорите обаче бе насочен към проектобюджета на гръцкото правителството за 2012 година. В документа се предвижда бюджетния дефицит да намалее до 8.5 на сто, но да остане доста над определените от международните кредитори 7.6%.

Европейската буря отново издуха всякакви наченки на оптимизъм, а сред най-силно засегнатите позиции бяха банките.

Финансовите книжа, включени в S&P 500, „паднаха" с 4.5% като група. Акциите на Bank of America се сринаха с 9.6% до 5.53 долара, а тези на Morgan Stanley - с 6.7% до 12.59 долара. Книжата на Citigroup Inc. загубиха 9.8% от стойността си до 23.11 долара, вследствие на опасенията, че банката ще бъде наказана за трети пореден път от регулаторите от 2004 г. насам, тъй като не дала на свои клиенти в Япония достатъчно информация за риска, свързан с предлаганите продукти.

Индексът Morgan Stanley Cyclical на компаниите, чието представяне е най-пряко зависимо от икономическия ръст, „падна" с 3.6%, и с общо седем на сто за последните две търговски сесии.

Сред книжата, регистрирали най-силен срив в първия работен ден от седмицата се нареждат AMR Corp, собственик на American Airlines. Дружеството е заплашено от вероятността да обяви банкрут и въпреки уверенията на говорителя Анди Бековер, че компанията полага сериозни усилия да подобри финансовите си резултати, дяловете от AMR се сринаха с рекордните от 2003 г. насам 33%, до 1.98 долара.

Надвисналият страх от рецесия не се разсея, въпреки статистиката, сочеща, че щатската икономика продължава да отбелязва ръст, макар и скромен. По-слабата икономическа дейност означава и по-вяло търсене на суровини, като индексът S&P GSCI на стоковия пазар загуби 0.9%.

Акциите от най-големия производител на алуминий в САЩ Alcoa поевтиняха със седем на сто до 8.90 долара, а операторът на мини за въглища Arch Coal Inc. отстъпи 9.3% от цената си до 13.22 долара. Arch Coal ревизираха прогнозите си за печалбата за 2011 година, като според новите изчисления, тя няма да надмине 1.40 долара на акция, при предходна прогноза за поне 1.75 долара и средно очакване на анализаторите от 2.01 долара.

Страхът от рецесия удари и синия чип Coca-Cola, чиито книжа поевтиняха с 3.2% до 65.42 долара. J.P. Morgan Chase понижиха инвестиционния рейтинг на компанията като се обосноваха със скъпия долар, който ще затрудни продажбите на производителя на безалкохолни напитки.

Малко разтуха в мрачното настроение бе позицията на Yahoo! Inc., която отбеляза повишение от 2.7% до 13.53 долара. Повод за скока на книжата бе изказването на президента на Alibaba Group Holding Ltd. Джак Ма, който заяви, че е „много заинтересован" от покупката на уеб портала. „Alibaba Group са много важни за Yahoo, а Yahoo са много важни за нас" - отвърна Ма на въпроса дали възнамерява да придобие интернет гиганта. Yahoo! Inc. са собственик на 40% от Alibaba Group.

Добрите новини в понеделник обаче бяха рядкост. Индексът S&P 500 достигна най-ниското си ниво от осми септември 2010 г. насам, като се срина с 2.9% до 1 099.23 пункта, а Dow Jones Industrial Average също отбеляза рекорден за годината спад, като загуби 258.08 пункта от стойността си, или 2.4%, до 10 655.30 пункта.

Технологично ориентираният Nasdaq Composite не бе изключение от общата негативна тенденция и „падна" със 79.57 пункта, или 3.3%, до 2 335.83 пункта.

Търговията бе оживена, като около 5.91 млрд. акции смениха собственика си на Нюйоркската фондова борса - много над среднодневното ниво от 4.34 милиарда, регистрирано през изминалата година.

Източник: Глобал Маркетс