Обикновено голямо понижение на индексите на Уолстрийт биха били индикатор за техническа корекция. Това може да не е случаят през следващата седмица, обаче, дори и след най-голямата седмица загуба за широкия индекс S&P 500 от година насам, смятат анализатори.

С края на отчетния сезон в САЩ и предвид наскорошните макроданни за щатската икономика, широкият индекс, барометър за световните борси, отбеляза шеста поредна седмица на понижение.

От началото на май показателят е загубил 7.3% от стойността си, предвид на растящите опасения за случващото се в Европа.

„Какво промени света от април? От отричане на реалността и очакванията пазарите да продължат да се повишават, до момент, в който никой не иска да поема риск. Всичко това за седмица“, коментира Питър Цечини, стратег деривати в Cantor Fitzgerald & Co, цитиран от Bloonberg.

Индексът S&P 500 се понижи с 4.3% за седмицата, което бе най-голямото му седмично понижение от година насам, като приключи под психологическото ниво от 1300 пункта за пръв път от четири месеца насам.

Дългоочакваният дебют на най-голямата социална мрежа бе помрачен от слабо представяне и технологични проблеми. Това повиши опасенията на пазара, свързани с проблеми за електронната търговия, които до голяма степен бяха в основата на „светкавичния срив“ преди няколко години.

Инвеститорите се опасяват, че дълговата криза в Европа може да се разгори с нова сила, предвид очакваното евентуално излизане на Гърция от Еврозоната. Влошаващото се финансово състояние на Испания е друг притеснителен за пазарите фактор.

През уикендът лидерите на страните от Г-8 се събират, за да се опитат да намерят някакво решение за излизане от дълговата криза.

Президентът на САЩ отправи неколкократни призиви към европейските лидери да направят повече, за да стимулират ръста, опасявайки се, че кризата в Еврозоната може сериозно да засегне щатската икономика.

„Пазарът е изключително свръхпродаден. Въпреки това обаче, основните технически индикатори сочат сигнали за продажба“, коментира Лари Макмилан, президент на консултантската компания McMillan Analysis Corp, цитиран от Bloomberg.

“Очакваме силно и кратко рали съвсем скоро. То обаче може да се прояви само на най-силно засегнатите пазари“, допълва още Макмилан.