Уорън Бъфет се смята за едва ли не инвеститор номер едно в целия свят. Ежегодният обяд с този човек, провеждащ се от девет години насам, се продава на търг в е-Bay и за това време той поскъпна 84 пъти, до 2.11 млн. долара. Трябва да споменем, че Бъфет е и на второ място в списъка на Forbes за най-богатите хора на планетата. Подобна престижна позиция добавя особена тежест на неговото мнение, което простосмъртните инвеститори възприемат като глас Божи, пише Interfax.

Но не само изречените от легендарния инвеститор слова имат значение. Изследване от 2007 г. показа, че сляпото копиране на портфейла на Berkshire Hathaway за последните 30-ина години би могло да донесе на инвеститорите годишен доход от например 25%. Подобен резултат е двойно повече от доходност, която би се постигнала от инвестиране в компании от индекса S&P 500 за същия период.

Ето че и днес The Wall Street Journal пише за това, че Berkshire Hathaway купува по-малко акции, като отдава предпочитание на корпоративни и държавни облигации. Изданието прави автоматично извод - пазарът на акции може отново да започне да се понижава.

По данни на Bloomberg към края на второ тримесечие, Berkshire, който е собственик на повече от 60 фирми от отделни отрасли, е продал повече акции, отколкото е придобил. Разходите на финансовата компания за придобиване на акции са се понижили до минимума си за повече от последните пет години. В частност Berkshire е продавал активно акции на Moody's.

Самият Уорън Бъфет се отказа да даде краткосрочна прогноза за пазара на акции, но предупреди инвеститорите да се въздържат от покупка на акции с взети назаем пари, което в частност доведе и до катастрофичните последици на кризата.

„Още не сме решили всичките си проблеми", заяви Бъфет. - „Трябва да накараме икономиката да заработи отново".

В хода на рецесията загуби от 25 млрд. долара в ценни книжа струваха и детронирането на Бъфет от върха на най-богатите хора в света. Освободеното място зае Бил Гейтс. Всъщност Бъфет е и един от малцината, които успяха все пак да поспечелят нещо от кризата.

След като препоръча на правителството да подкрепи американския финансов сектор и призова открито своите съграждани да купуват акции, той инвестира милиарди точно в онези компании, на които държавата обеща да помогне. Към тези компании се причисляват Goldman Sachs, General Electric, American Express, Bank of America, Wells Fargo, U.S. Bancorp, до една сдобили се с държавни помощи.

Така че инвеститорите трябва да се замислят - дали да не последвам Бъфет?