Еврото се понижи за шести път през последните осем дни спрямо долара преди изнасянето на данни, които могат да покажат, че дълговата криза на Стария континент се отразява негативно на ръста.

Единната валута поевтиня и спрямо йената, в очакване на данните за производствената активност в Германия и Франция, двете най-големи икономики в Еврозоната. Прогнозите са за понижение в активността.

Паундът е едва на 0.2% от дъното си спрямо долара за последния месец преди минутите на Централната банка на страната.

Щатската валута поскъпна спрямо всички 16 основни валути на фона на понижението на азиатските и австралийската валута.

Едно от най-слабите повишения бе това на долара спрямо японската йена, която остава с изключително силни позиции спрямо „зелените пари“ и е другата спасителна за инвеститорите валута.

Доларът продължава с изключително силното си представяне спрямо канадския си съименник на фона на спада в цената на петрола. Щатската валута се повиши до нива на търговия от над 1.0400 спрямо канадския такъв.

Еврото се разменя при нива от 1.3460 рано тази сутрин, като загуби 0.3% от стойността си. „Базата на еврото е за понижение“, според Имре Шпайзер, стратег в Westpac Banking Corp., цитиран от Bloomberg.

Еврото може да поевтинее към 1.3150 според финансовия специалист.

Индексът MSCI Asia Pacific се понижи днес с 1.9%. Японският пазар бе затворен за празници.

Фючърсите на щатските индекси сочат отваряне силно на отрицателна територия, като тези на широкия S&P 500 се търгуват с 1.5% на отрицателна територия.

Сериозни загуби претърпяха и цените на суровините и металите, повлечени от всеобщо негативното настроение.