Щатските индекси регистрираха понижение вчера, като това бе първото такова за широкия Standard & Poor's 500 от четири дни насам.

Продължаващото напрежение в Либия и поскъпването на цената на петрола до двуседмичен максимум натежаха над индексите. Междувременно сред инвеститорите започнаха да се прокрадват съмнения, че Европа е успяла трайно да се справи с дълговата криза.

Барометърът на световните пазари - S&P 500 регистрира спад от 0.4% до ниво от 1 293.77 пункта. Предходните три сесии индексът отбеляза ръст от 3.3%.

Значително по-малко бе понижението за индексът на сините чипове Dow, който загуби едва 17.9 пункта от стойността си, или 0.2% до ниво от 12 018.63 пункта.

Цената на петрола се повиши с 1.6% до ниво от 104 долара за барел, което до голяма степен повлия негативно на щатските индекси.

Повечето от азиатските индекси също прекъснаха повишението си, следствие на нови земетресения в Япония, в близост до ядрената централа, която е в тежко положение.

Японският Nikkei 225 завърши на отрицателна територия, като загуби около 1% от стойността си.

Еврото регистрира понижение спрямо долара за втори пореден ден. Единната валута, която вчера поскъпна до най-високо ниво от 1.4250, рано сутринта се търгува на нива от около 1.4170 долара.

Паундът, който вчера регистрира най-високата си стойност от около година насам при ниво от малко над 1.6400 продължава да се търгува на нива близки до посоченото, което може да означава, че повишението на британската валута може да продължи.

Доларът продължава да се търгува в тесни граници спрямо йената и швейцарският франк, две от валутите спрямо които поевтиня най-много през последния месец.