Световните индекси регистрираха понижение за втори пореден ден, а доходността по немските облигации се понижи до рекордна стойност, след като президента на САЩ, Барак Обама, призова за стимули за икономиката от 447 млрд. долара.

Цената на петрола се понижи, а златото регистрира ръст, вследствие на продължаващата неяснота за посоката на световната икономика и неясното бъдеще на Гърция.

Индексът MSCI All-Country World Index, следящ представянето на световните борси, регистрира понижение от 0.7%. Фючърсите на щатските индекси сочат отваряне на отрицателна територия с 0.4%.

Швейдската крона, която заедно с норвежката крона се очаква да заеме мястото на франка като „спасителна за инвеститорите валути", поскъпна спрямо всички основни валути.

Междувременно, Обама призова Конгреса за бързо приемане на предложените от него мерки за стимулиране на заетостта в страната.

„Икономическата ситуация се влошава", коментира Маркус Щайнбей от Pioneer Investments KgmbH. „Сега повече отвсякога зависи от това какво ще направят политиците. Възходящия потенциал е ограничен при запазване на настоящото състоянието на макропоказателите и в условията на рестриктивни политики от развиващите се страни", допълва още той пред Bloomberg.

Индексът Stoxx Europe 600, следящ представянето на най-големите европейски компании, се понижи с 1%, увеличавайки загубата си през тази седмица до 2%.

Доларовият индекс отбеляза повишение от 0.1%.

Шведската крона поскъпна с 0.3% спрямо еврото и долара. По-добри от очакваните данни за индустриалното производство на страната съдействаха за поскъпването на валутата й.

Новозеландският долар поскъпна с 0.4% спрямо щатския, а австралийският с 0.2%.

Еврото продължи да губи позиции спрямо долара и достигна най-ниска стойност от 1.3788, насочвайки се към най-голямото си седмично понижение от май насам.

Златото с незабавна доставка поскъпна до 1 885 долара за унция, а среброто добави 0.6% към стойността си до 42.55 долара за унция.