Азиатските индекси регистрираха понижение за четвърти пореден ден, а доларът заздрави позициите си, след като Европа все още не съумява да се справи с дълговата криза, която започва да се пренася и към Испания.

Инвеститорите смятат, че напрежението постепенно може да започне да се прехвърля и към Азия, като фючърсите за тримесечния спред между лихвите на евро-йена се понижиха до осеммесечен минимум.

Една от малкото валути, спрямо които доларът не съумява да намери пътя си нагоре, е именно йената. Рано тази сутрин един щатски долар се разменя при нива от 76.85 йени, като е изключително близо до най-ниската си стойност, постигната след интервенцията при ниво от 76.78.

Еврото се разменя при нива от 1.3480, или на 40 пипса от най-ниската му дневна стойност.

Индексът, следящ представянето в азиатския регион, се понижи с 1% днес, докато този, следящ представянето на световните борси, загуби 1.6% вчера.

Щатските индекси също отбелязаха загуби вчера, като опасенията от дълговата криза в еврозоната и нейното разпространение надделяха над положителните новини за най-голямата световна икономика.

Вчера премията на испанските 10-годишни облигации над германските се повиши до най-високата си стойност от въвеждането на еврото при нива над 500 базисни пункта. Това се случи след продажбата на дългови книжа в страната.

В Испания ще бъдат проведени парламентарни избори в неделя, което допълните поставя напрежение пред страната в опита й да убеди пазара, че ще бъдат взети спешни мерки.

Цените на суровините регистрираха вчера най-силното си понижение от септември насам. Суровият петрол се върна отново под психологическата граница от 100 долара за барел, а медта и среброто загубиха съответно 3 и 7% от стойностите си

Златото, което се възприема обикновено като „спасителен остров“, поевтиня с над 2%.