Транспортните разходи по море са се повишили със 147% през изминалата година, което се очаква да доведе до поскъпване на суровините в световен мащаб, според данни на Federated Investments Inc.

Това повишение се очаква да се отрази благоприятно на страните добиващи и изнасящи суровини, коментират още от там. Подобно въздействие може да има и върху валутите на страните износителки - в това число австралийския и канадския долар, както и норвежката крона.

Към настоящия момент върху цените на суровините се оказва изключително голям низходящ натиск, като в дългосрочен аспект те предлагат добър потенциал, коментират още специалисти от компанията.

Китай е най-големият световен потребител на мед и стомана. Стимулиращият план, приет от правителството на страната за около 580 млрд. долара, вече оказва своето положително въздействие върху цените на двете суровини и доведе до ръст с 10%.

Очаквания на инвеститорите са за средна цена на петрола от 66 долара през четвъртото тримесечие на годината, на фона на 40.62 долара от началото на годината.

Петролът е основната суровина, която изнася Норвегия. От началото на годината до момента норвежката крона е втората най-добре представяща се валута сред 16-те най-активно търгувани на международните валутни пазари. Тя се е понижила спрямо долара с по-малко от 1% и отстъпва единствено на бразилския реал.

За сравнение австралийският долар е отбелязал понижение от 8.9% спрямо щатската валута, докато канадският долар е поевтинял с 3.6%.

Според прогнози на Goldman Sachs Group Inc. австралийският долар ще поскъпне с 9.5% спрямо щатската валута в следващите шест месеца, а норвежката крона може да поскъпне с 13% за същия период.