За трети път след Индустриалната революция светът навлиза в дългосрочен цикъл на растеж, в рамките на когато разцвет ще изживеят всички икономики по света, като ще се увеличат цените на суровините и доходността по облигациите, цитират от Bloomberg прогнозата на една от най-големите банки. Но мнението на аналитиците от тази банка не се споделя от мнозина, а техен опонент е дори нобеловият лауреат Джоузеф Стиглиц.

Дълбочината и размахът на предстоящата експанзия ще е една от основните теми на годишния форум в Давос, който ще се проведе тази седмица. Видимите доказателства за икономическото възстановяване, които ще се изтъкнат от всички - като се започне от министъра на финансите на САЩ и се приключи до инвеститорите, включая Джордж Сорос, ще бъдат акцентите, които ще измесят фокуса от традиционните в последно време теми за борба с кризата.

Ръководителите на Goldman Sachs, PWC и Standard Chartered Bank ще са сред 2 500-те политици и инвеститори, които планират да посетят форума. При това икономистите на тези финансови организации предсказват в един глас сериозен икономически ръст през идното десетилетие.

Локомотивът на този ръст, според аналитиците, ще бъдат развиващите се страни. Според сметките на Джерард Лайънс от Standard Chartered, световният БВП ще нарасне от 62 трлн. долара през миналата година на 143 трлн. долара до 2030 година. Две трети от този ръст ще се дължи на Китай и на другите развиващи се икономики.

Светът очаква суперцикъл на растеж, който ще продължи поне едно поколение и ще се следва от разцвет в търговията, инвестициите и урбанизацията, предсказва Лайънс. Според него подобни цикли са се случвали само два пъти от края на XVIII в насам - първият е продължил близо 40 години и приключва в навечерието на Първата световна война. Вторият е 30 години след края на Втората световна война.

Този ръст ще промени тренда за намаляване в доходността по облигациите на САЩ, продължил вече 30 години, смята Лайънс. Същевременно суровините ще продължат да поскъпват, смята още той, като предлага на инвеститорите да се насочат към медта, въглищата, в юани, рупии и корейски вон. Според него, икономиките на САЩ и ЕС ще растат средно с 2.5% годишно. За тази година прогнозата му е за 1.9 и 1.7% икономически ръст съответно.

Нобеловият лауреат Джоузеф Стиглиц не е съгласен с нарисувания от Standard Chartered розов сценарий. Той е на мнение, че приходите от глобализацията и свободната търговия не анулират безработицата в развитите страни и рисковете от това, че компаниите от тези държави ще намаляват работни места в развиващите се икономики. Нивото на безработицата в САЩ е почти без промяна от май 2009 г. и е над 9%.

„Standard Chartered оперират главно на развиващите се пазари и това формира техните възгледи за света", каза Стиглиц. „Ако ти работиш на развиващите се пазари, то ти усещаш и енергията там. Но ако се вгледаш към САЩ и Европа, видиш цифрите, трудно ще ти е да не изпаднеш в депресия". С него отчасти е съгласен Джим О'Нил, създателят на термина BRIC от Goldman Sachs. Той смята да използва платформата на Давос, за да обясни отново на инвеститорите привлекателността на влизащите в абревиатурата страни.

Според Ричард Добс, директор на изследователското подразделение на McKinsey&Co, светът ще трябва да се прости през следващото десетилетие с ерата на евтиния капитал. „Корпорациите ще държат трилиони долари. Те не са много уверени за посоката на света", е съгласен с Добс Ян Бремер, президент и основател на Eurasia Group.