Рисковете на финансовите и имотните пазари, както и нарастващият дисбаланс в световната търговия са фактори, които повишават несигурността за развитието на световната икономика през настоящата година, сочи доклад на Световната Търговска Организация (СТО).

Световната търговия е нараснала с 8% през изминалата година, което бе и най-голямото й повишение от 2000-та година насам, водена от доброто представяне на Европа и Япония, както и от забележителния ръст на развиващите се икономики и особено на Китай и Индия.

Търговията на най-слаборазвитите световни икономики се е повишила с около 30% през изминалата година, в резултат на високите цени на петрола и достигнатите рекорди на суровините на световните стокови пазари.

Добрите резултати, постигнати от развиващите се икономики обаче, през изминалата година, не бива да водят до забавяне на икономическите реформи в тях, провеждането на които ще са гаранция за по-нататъшното им добро представяне.

В същото време като рискове се сочат евентуално поевтиняване на цените на суровините, в резултат на очакваното забавяне на световната икономика, които биха имали изключително негативен ефект върху силно зависимите от тях развиващи се икономики, според директора на СТО.

Световният износ през изминалата година е нараснал с 15% до 11.76 трлн. долара през изминалата година, като износът на услуги се е повишил с 11% и е достигнал 2.71 трлн. долара.

Търговският стокообмен на Китай продължава да изпреварва по ръст този на останалите големи икономики, като през втората половина на изминалата година е нараснал с 27%.

Изнесените последни данни посочиха, че търговският излишък на най-бързоразвиващата се основна икономика - китайската се е повишил близо два пъти през първото тримесечие на годината до 6.87 млрд. долара, изпреварвайки средните очаквания на анализаторите.

През изминалата година делът на развитите икономики от световния износ е достигнал рекордните 36%, като делът от 0.9% от световния износ на най-слаборазвитите държави също е бил най-високото му ниво от 1980 година насам.

От СТО определят, че корекцията, регистрирана на световните пазари в края на февруари, която стана реалност към края на февруари е ясно доказателство за несигурността, която е налегнала световната икономика.

Тя стана реалност на фона на достигнатите рекордно високи стойности от борсовите индекси в Китай и Азия, както и силното повишение на тези от Европа от началото на годината.

За настоящата година специалистите на Световната Търговска Организация прогнозират леко понижение на световната търговия през тази година.