Германската RWE се отказа от участие в строителството на АЕЦ Белене, стана ясно вчера. Същата информация бе потвърдена и пред чуждите медии, позовавайки се на български чиновници.

Атомната централа трябваше да превърне България в главния износител на ток на Балканите. Но след неотдавнашната смяна на правителството проектът спря. Първоначално България обяви, че прекратява проектите с Русия (главният изпълнител е руската Атомстройекспорт).

След това заяви, че заради кризата не може да финансира проекта. Сега - оттеглянето на RWE. Предишната схема на проекта предполагаше, че цената ще бъде 4 млрд. евро (включвайки инфраструктурата - до 10 млрд. евро), 51% в АЕЦ ще държи България, 49% - RWE.

Германският концерн трябваше да внесе в уставния капитал на планираното смесено предприятие 1.275 млрд. евро, да изплати 550 млн. евро допълнителни премии и да осигури привличането на кредит от 300 млн. евро за започване на работата.

Но от България също бяха необходими гаранции. RWE ги чакаше до октомври, но така и "не ги видя", заяви представителят на компанията. Сега България ще обяви търг за участие в проекта, съобщава Bloomberg, добавяйки, че няколко инвеститори вече са проявили интерес.

Какъв дял ще бъде предложен за продажба не е ясно. Но през септември българските чиновници говореха, че страната е готова да запази само 20-22%. А това означава, че 78-80% може да получи нов играч. За интерес към проекта вече говори генералният директор на Росатом Сергей Кириенко.

А финансовият министър Сергей Кудрин отбеляза, че България може да получи кредит за АЕЦ (страната искаше 3.8 млрд. долара), ако към строителството бъдат привлечени "руски специалисти". Интересът на Росатом остава в сила, заяви вчера представителят на държавната корпорация, но не разкри подробности.

Разглеждането на молбата за кредита е прекратено, заяви представител на министерството на финансите: Русия очаква официалната позиция на България по проекта. Преди страната възнамеряваше да пусне в експлоатация Белене през 2013 - 2014 г. (с мощност 2 Гвт), сега забавянето ще бъде минимум 1 - 1.5 години, смятат българските експерти, анкетирани от ПРАЙМ-ТАСС.

Но Атомстройекспорт не вижда заплаха за проекта, заяви негов представител. Площадката е готова, строителството ще започне, когато България изясни въпроса с финансирането, отбеляза той. Дали ще има неустойка за забавянето не е ясно. За момента изпълнителят не я обсъжда, проектът върви по график, заяви представителят на Атомстройекспорт.

Още един бъдещ контрагент на АЕЦ е Силовые машины. Атомстройекспорт сключи с него договор за доставката на енергийните блокове. Дали може да има глоби по този договор, компаниите не коментират.

Източник: БГНЕС