В Организацията за сигурност и сътрудничество решиха да погледнат в бъдещето и да узнаят, как ще изглежда световната икономика след половин век. Средните темпове на растеж на световния БВП ще достигнат 3%.

БВП на Индия и Китай ще бъде по-голям, отколкото БВП на всички страни-членки на ОИСР взети заедно. Доходите на населението то развиващите се и най-бедни държави стремително ще нараснат, но стандартът на живот на техните жители няма да достигне стандарта на развитите страни.

В ОИСР са разработили дългосрочен сценарий за развитието на световната икономика до 2060, съобщава БГНЕС. В бъдещето структурата на световния БВП драматично ще се промени в резултат на демографията и бурния растеж на развиващите се икономики.

Според базовия сценарий на ОИСР светът успешно ще се справи с трудностите и икономиката ще се върне към устойчив растеж.

Но промените както в развитите, така и в развиващите се страни ще се случват постепенно, съобщава БГНЕС.

В ОИСР изхождат от хипотезата, че кризата само временно е намалила темповете на растеж, и след няколко години растежът ще се възстанови. Тя също така приема, че изключително негативните сценарии като неконтролируеми фалити ще бъдат избегнати. Природните ресурси също няма да свършат.

СВЕТОВНАТА ИКОНОМИКА И ЗАНАПРЕД ЩЕ РАСТЕ БЛАГОДАРЕНИЕ НА РАЗВИВАЩИТЕ СЕ СТРАНИ

През следващите 50 години световната икономика ще расте с около 3% годишно.БВП на страните от ОИСР /в тази група влизат главна развитите държави/ ще расте с около 2% годишно. Веднага след края на кризата растежът ще се ускори, но малко по-късно отново ще започне да се забавя.

Развиващите се страни ще подкрепят икономическия растеж, техният дял в световния БВП ще става все по-голям и по-голям. Но и тяхната икономика ще се забавя. През последните десет години икономиките на страните, които не са членки на ОИСР, растяха с около 7% годишно. До 2020 растежът им ще се забави до 5%, а към 2050 ще бъде половината от това.

Китай ще продължи да бъде най-бързо развиващата се икономика в света до 2020, но след това ще бъде изпреварен от Индия и Индонезия.

СТРУКТУРАТА НА ИКОНОМИКАТА ЩЕ СЕ ПРОМЕНИ

Структурата на световната икономика радикално ще се промени към 2060.

Ако изчисляваме БВП по паритет на покупателната способност на базата на 2005, тогава китайската икономика още тази година ще бъде по-голяма от икономиката на еврозоната, а след няколко години ще изпревари и САЩ. Така Китай много скоро ще стане най-голямата световна икономическа сила.Индия е на път да изпревари Япония, а в течение на 20 години и еврозоната. Към 2025 общият БВП на Индия и Китай ще бъде по-голям от БВП на страните от Г-7.

През 2060 техният БВП ще е по-голям от съвкупния БВП на страните от ОИСР. Днес БВП на Индия и Китай представлява само една трета от него.

СВЕТОВНИЯТ РАСТЕЖ ЩЕ СЕ ЗАБАВИ ОТ ЗАСТАРЯВАНЕТО НА НАСЕЛЕНИЕТО

Повечето страни по света през следващия половин век ще страдат от застаряване на населението, което съществено ще забави растежа на техните икономики. Ниската раждаемост и голямата продължителност на живот ще доведе до това, че делът на населението в трудоспособна възраст ще се съкрати.

Особено бързо ще застарява населението на Азия, Източна и Южна Европа. В тези страни съотношението на пенсионерите към населението в трудоспособна възраст ще се удвои, а в Китай – ще нарасне четири пъти. Това може да обясни, защо Китай ще изостане по темпове на растеж от Индия и Индонезия.

Заради лошите демографски тенденции световната население през следващите 50 години ще нарасне само с 0.3.

В ОИСР са убедени, че страните в отговор на влошаващата се демография ще започнат да повишават пенсионната възраст. По тази причина работната ръка няма да намалее така силно, още повече, че равнището на образование на населението ще нарасне, което също ще им позволи да работят по-дълго. В резултат делът на работната ръка в страните от ОИСР ще се запази на средното ниво от 60%.

Но това не засяга Полша, Япония, Китай, Португалия и Словения, където делът на работната ръка значително ще намалее и това ще забави икономическия им растеж.

Равнището на безработица в страните от ОИСР постепенно ще намалее до предкризисните нива.

Качеството на работната сила ще нарасне незначително, но това няма да се превърне в локомотив за увеличаване на производителността на труда. Забележимо ще се повиши качеството на човешкия капитал в страните, където нивото на образование е сравнително ниско, - в Индия, Китай, Турция, Португалия и ЮАР. Възрастните ще учат средно с две години повече през следващия половин век.

Световната икономика ще застави производителността на труда да расте, смятат в ОИСР.

При това тя ще расте благодарение на факта, че трудът и капиталът ще се използват по-ефективно. На това ще се основава и растежа на икономиката през следващите 50 години.

Средната производителност на труда ще расте в близките години с 1.5%. В Китай, Индия, Бразилия и Източна Европа растежът ще бъде по-висок, това е свързано с по-ниските начални нива.

В света ще има по-малко търговски бариери и ще нарасне конкуренцията. Тя ще бъде подпомогната и от техническия прогрес.

ХОРАТА ПО СВЕТА ЩЕ ПРОДЪЛЖИ ДА СПЕСТЯВАТ

Застаряването на населението ще доведе до това, че спестяванията в много страни ще започнат да намаляват. Свиването на нормата на спестяване по света ще започне от 2030. Световните спестявания ще изведат напред Индия и Китай, които продължават да заделят пари.

Освен това, правителствата на страните от ОИСР също ще трябва да пестят, за да стабилизират ситуацията с държавните си дългове. Именно по тази причина ще се наложи да се предприемат мерки за икономии.

Намаляването на спестяванията след 2030 лошо ще се отрази на лихвените проценти, които ще растат. Особено ще пострадал страните от ОИСР, които не успеят да се избавят от значителна част от държавните си дългове.

ТЪРГОВСКИТЕ ДИСБАЛАНСИ НЯМА ДА ИЗЧЕЗНАТ

Търговските дисбаланси не само, че няма да изчезнат, на точно обратното, през идните 20 години ще растат и ще достигнат нивата от преди кризата. След 2030 ще започнат да се съкращават.

До голяма степен това е цикличен фактор, тъй като страните с големи дефицити по текущите операции преди кризата, по време на нея изпитаха по-силен спад, отколкото, например, Китай, който запази положителен баланс. Но много неща ще зависят и от реформите, които осъществят страните.

РАЗЛИКАТА В БВП НА ГЛАВА ОТ НАСЕЛЕНИЕТО НЯМА ДА ИЗЧЕЗНЕ

Промените в световната икономика ще се отразят и на доходите на глава от населението в развитите и развиващите се държави. Разликите ще намалеят, но независимо от всичко нивото на живот в държавите от ОИСР ще бъде по-високо.

БВП на глава от населението, изчислен по Паритет на покупателната способност /ППС/ в цени от 2005, ще расте средно с 3% годишно в държавите, които са извън ОИСР, а също с 1.7% в държавите-членки на организацията.

В резултат на това, БВП в най-бедните държави ще нарасне четири пъти, а в богатите – само два пъти. Към 2060 за Индия и Китай ще нарасне седем пъти.

През 2060 доходите на китайците ще бъдат с 25% по-големи, отколкото е днешното равнище в САЩ. Бързият растеж на производителността на труда и по-интензивното използване на капитала ще си кажат думата. В Индия доходите на населението ще нараснат до половината от днешното им ниво в САЩ.

Но в някои области разликите ще се запазят. Възрастното население в ОИСР ще бъде по-образовано. Особено, ако развиващите се страни не ускорят реформирането на образователната система. За Китай, Индия, Бразилия и Индонезия това вече е приоритет.

САЩ и някои европейски страни ще продължат да страдат от големи разлики в доходите между различните групи от населението.

РЕФОРМИТЕ МОГАТ ДА ПРОМЕНЯТ ПРОГНОЗИТЕ

Световната икономика може да расте далеч по-бързо, ако страните се решат да проведат реформи.

Повишаването на конкурентоспособността на пазарите. Някои държави въвеждат ограничения за вноса на стоки и различни търговски бариери. Ако ги премахнат, заради увеличаването на конкуренцията производителността на труда ще расте с 0,2 процентни пункта по-бързо, отколкото в базовия сценарий.

Реформата на пазара на труда. Ако всички държави увеличат до 39 години средния срок, през който човек е активен на пазара на труда, тогава делът на работната сила през 2060 в страните от ОИСР ще бъде с 2.7 процентни пункта по-висока, отколкото в базовия сценарий. От това особено много ще спечелят Италия, Израел, Южна Корея и Полша.

Намаляването на данъчната тежест с 5 процентни пункта през 2014 ще намали безработицата с 1 процентен пункт към 2060. От тази мярка особено ще спечелят Франция и Испания.

При това тези реформи могат да бъдат свързани с по-бързото намаляване на бюджетния дефицит в държавите от ОИСР и финансовите реформи в развиващите се страни. Ако равнищата на държавен дълг бъдат съкратени до 60% и по-ниско, тогава през 2030 дисбалансите ще се свият с една трета.

Резултатът ще бъде: БВП средно ще расте с 0,3 процентни пункта по-бързо, отколкото в основния сценарий, а БВП на глава от населението през 2060 ще бъде с 16% по-висок. На първо място от това ще спечелят страните от Източна и Южна Европа и развиващите се държави.