Мечтаете си да сте милионер, но по възможност по- встрани от финансовата буря, която руши европейския континент? Като за начало ще ви се наложи да напуснете тези географски ширини и да се насочите към места, на които имате по-голям шанс късметът да ви се усмихне.

Последните данни на доклада World Wealth Report, изготвен от Capgemini и Merrill Lynch, показват, че най-добрите места за новобогаташи са Япония, Германия, Китай, САЩ и Великобритания:

Азиатско-тихоокеанския регион или новото Елдорадо

Време е да научите източни езици, защото най-големи шансове да забогатеете имате там, където икономическият растеж е висок. Милионерите в Азия са 3.3. млн. души, от които в Япония- 1.7 млн.

При това тази нова каста в региона расте със стремителни темпове- +33% в Хонконг и Виетнам, +27% в Шри Ланка, +24% в Индонезия, + 20 в Сингапур и Индия през 2010 г.

Последните две страни са в топ 12 със 153 000 супер-богаташи, най-известен сред които е Лакшми Митал- шестият в класацията на милиардерите на Forbes.

И това без да говорим за китайските апетити. Поднебесната е четвърта в света по брой на милионерите на глава от населението, като през 2010 г. те се увеличиха с 12% или 535 000 души. Най-богат сред богатите в Китай е Робин Ли- шеф на интернет търсачката Baidu, със състояние от 9.4 млрд. долара.

Латинското изключение

Сред общо 500 000 души с над 1 000 000 долара лично състояние е и най-богатият човек в света- мексиканецът Карлос Слим със състояние 74 млрд. щатски долара, повече от една четвърт от годишния бюджет на страната си.

Бразилия пък има 155 000 супербогати и те се увеличава с 6% годишно.

Малко пустинни миражи

Над 400 000 петролни емири не са отбелязани на картата на супербогатството. Същевременно най-богатият в този регион е саудитският принц Алуалид бин Талал ал Сауд, който „седи на торба" с 20 млрд. долара или 26-ото най-голямо богатство в света.

Същевременно Африка остава забравеният континент с едва 100 000 милионери и един милиардер.

Дивият Запад отговаря

Макар САЩ да са на път да бъдат въвлечени в колосална задлъжнялост, с една икономика, която работи на празен ход, американската мечта е жива. Сами по себе си САЩ са дом за 30% от милионерите в света, или 3.1 млн. души. Макар че за сравнение 45 млн. американци да живеят в бедност- е, не всички мечти се осъществяват.

Но ако искате да опитате късмета си при Чичо Сам, пробвайте с информатика! Бил Гейтс, основател на Microsoft, който наскоро се пенсионирал, за да се посвети на хуманитарни каузи, запазва първа позиция в класацията на най-богатите американци със състояние се оценява на 59 милиарда долара.

280 000 милионери пък живеят в Канада- техният брой скочи през 2010 г. с цели 12.3 %.

Старият континент губи почва под краката си

Да, ако искате да забогатеете, най-добре бягайте от Европа, в която са останали 3.1 млн. милионери. Тяхното съвкупно състояние се е повишило с едва 7.2% през 2010-а, докато в Азия този процент е 12.

Но ако ви се остава на Стария континент- най-богата европейска страна е Франция с 396 000 милионери и Бернар Арно и Лилиан Бетанкур- най-богатите европейци (съответно в мъжката и женска класация) на четвърта и петнадесета позиция в класaцията на Forbes.

За сметка на това не ходете в Италия- само през 2010 г. 9 000 милионери на Ботуша са се „принизили" до простосмъртни. Ciao, Fortuna!