Вълна от сделки за сливане и придобиване на компании подкрепи борсовите индекси в първия работен ден от седмицата. Нещо повече - за мнозина, обявените поглъщания бяха знак, че щатската икономика не се справя чак толкова зле, колкото се опасяват анализаторите, след като частният бизнес търси алтернативи за развитие на бизнеса си, когато възможностите за органичен ръст са изчерпани.

Оптимизмът бе подхранен и от сравнително успешния сезон на корпоративните резултати за третото фискално тримесечие. Фаворит за деня бе синият чип Caterpillar, който зарадва инвеститорите с новината, че печалбата за годината ще достигне 6.75 долара на акция, а продажбите ще са в горната граница на предвиждания диапазон от 56-58 млрд. долара. Приходите за 2012 г. ще скочат с между 10 и 20 на сто, обяви производителят на строителна и минна техника.

Що се отнася до Европа, пазарът не е загубил надежда, че до няколко дни лидерите на Стария континент ще излязат с ясен план за справяне с дълговата криза. Според предварителна информация, "великолепната седемнайсеторка" вече е очертала схема за подкрепа на банковата система и търси възможност за засилване на ролята на Международния валутен фонд в спасителните операции.

Европейските лидери заявиха миналата неделя в Брюксел, че са убедени, че ще намерят изход от кризата, но признаха, че до постигане на целта ги чака още много работа.

Окуражени, инвеститорите игнорираха данните, че свиването на частния сектор в еврозоната се е ускорило през октомври, засилвайки риска от рецесия.

Вместо това, пазарът аплодира обнадеждаващи новини за икономическия ръст на Япония и Китай.

Производството на Поднебесната империя е отбелязало ръст за пръв път от четири месеца през октомври, сочат предварителни данни, а японското министерство на финансите отчете покачване на износа с 2.4% за септември на годишна база.

Признаците, че европейските проблеми не са навредили на Азия, подкрепиха стоковия пазар, а оттам и котировките на производителите на суровини. Компонентата на S&P 500, следяща тези дружества, скочи с 2.3 на сто, докато стоковият индекс S&P GSCI нарасна с 2.4%. Акциите на най-големия производител на алуминий в САЩ Alcoa поскъпнаха с 3.4% до 10.58 долара.

Брутният вътрешен продукт на САЩ вероятно също ще регистрира най-силното си покачване за годината през третото тримесечие, прогнозират анализатори дни преди обявяването на официалната статистика. В същото време, оживлението изглежда не допринася достатъчно за заздравяване на пазара на труда и вероятната намеса на Федералния резерв все още не е изключена.

Индексът Morgan Stanley Cyclical на компаниите, чиито печалби са най-пряко зависими от икономическия ръст, нарасна с 2.6%, а Dow Jones Transportation Average, който изпълнява сходни функции, добави 1.8 на сто към стойността си. Строителите на жилища отбелязаха средно повишение на котировките от 3.2%, след като федералните власти обявиха мерки, чрез които да подпомогнат собствениците на домове да рефинансират ипотеките си. Финансовият сектор също нямаше от какво да се оплаче в понеделник, като индексът KBW Bank нарасна с 2.9%.

Голямата новина за деня обаче бе вълната от сделки за сливане и придобиване. Акциите на RightNow Technologies скочиха с 19% до 42.94 долара, след като бе оповестено, че софтуерният гигант Oracle Corp ще закупи дружеството за 1.5 млрд. долара.

Cigna Corp. ше заплатят 3.8 млрд. долара за Healthspring Inc. В отговор, дяловете от Healthspring скочиха с 34% до 53.71 долара, а тези на Cigna Corp. се покачиха с 1.4 на сто.

Глобалният гигант в хранителната индустрия Sara Lee обяви, че ще продаде по-голямата част от северно американските си операции на конкурента си J.M. Smucker за 350 млн. долара. Акциите на Sara Lee отстъпиха с 0.7% до 17.65 долара, а тези на Smucker напреднаха със същото темпо.

Любимецът на децата, създателят на куклите Барби - Mattel, зарадва в понеделник и татковците. Компанията ще закупи HIT Entertainment за 680 млн. долара, с което добива правата над Боб Строителя и Пожарникаря Сам. Сделката позволява на Mattel да сложат ръка и над известните марки Thomas & Friends и Barney, насочени към предучилищната възраст. Дяловете от Mattel затвориха на 28.26 долара - с 2.1% над цената им в петък.

В крайна сметка, S&P 500 успя да добави 1.3% към стойността си до 1 254.19 пункта в понеделник, като на бенчмарк индикаторът не му достигат едва 0.3%, за да заличи загубите си за годината. Технологично ориентираният Nasdaq Composite успя да достигне тази заветна цел, след като се повиши с 2.4% до 2 699.44 пункта, а Dow Jones Industrial Average се покачи със 104.83 пункта, или 0.9%, до 11 913.62 пункта.

Въпреки силният понеделник обаче, все още е рано за въздишка на облекчение. Бъдещето остава в ръцете на европейските лидери и все още не е късно те да разочароват пазара. През тази седмица се очакват и корпоративните резултати за третото тримесечие на 191 от компаниите в S&P 500 и въпреки че обявените до момента отчети дават повод за оптимизъм, инвеститорите не забравят, че птиците се броят на есен и много от тях остават в изчаквателна позиция.

Остават още няколко дена, преди да разберем дали S&P 500 ще успее да отбележи най-силното си месечно повишение от 1991 г. насам за октомври. Засега изглежда, че показателят се цели към този рекорд, като от началото на месеца е добавил 11% към стойността си, прекъсвайки тъжна петмесечна поредица от спадове.

Източник: Глобал Маркетс