Очертава се до края на 2009 г. хранителните и енергийните стоки да имат най-голям принос за спада на общата инфлация, тъй като техните годишни стойности към юни вече са отрицателни и могат да останат такива и в края на годината. Това се посочва в в одобрената на 31 август от Министерски съвет Средносрочна фискална рамка и основните допускания за периода 2010 - 2013 г.

От правителството очакват, че дефлационните процеси при цените на производител, които са характерни не само за България, а и за ЕС като цяло да продължат до септември 2009 г., след което от базисния ефект е възможно спиране на намалението в техните ценови равнища.

Прогнозата е за обща годишна инфлация в края на 2009 г. 1.8% и средногодишна 2.3%. През 2010 г. се очаква да започне възстановяването на икономиките на развитите индустриални държави. Международните цени ще нараснат както при енергийните, така и при неенергийните стоки.

По този начин външните фактори на инфлация ще се засилят и в края на 2010 г. може да се очакват ниски, но положителни стойности на инфлация при храните и енергийните стоки.

Вътрешните фактори през 2010 г. ще ограничават общото нарастване на цените, тъй като номиналните разходи за труд през тази година няма да бъдат проинфлационен фактор. Безработицата ще се увеличава и нарастването на заплатите ще е по-ниско от растежа на производителността на труда.

Въвеждането на нови по-високи акцизни ставки при цигарите ще допринесе за покачване на общата инфлация в края на 2010 г. с 0.4 п.п. За 2010 г. прогнозата е средногодишната стойност на инфлацията и тази в края на годината да са около 2.2%.

В периода 2011-2013 г. можем да очакваме връщане към модела на ценова динамика, характерен за България в годините преди 2007 г. Развитието на инфлационните процеси ще зависи от процеса на приспособяване на равнището на доходите и производителността в страната към средното равнище за ЕС.

До голяма степен очакваните и в следващите години по-високи равнища на инфлация в страната спрямо ЕС ще зависят от процеса на конвергенция, се казва още в документа.