Ръстът на фондовите индекси в БРИК през миналата година бе меко казано впечатляващ, което и привлече на пазарите в тези страни безброй нови инвеститори. Но днес експерти предупреждават, че средствата, инвестирани в ценни книжа от развиващите се държави са в опасност. Над тези пазари е надвиснала опасността от срив, пише Interfax.

Традиционно фондовите пазари на развиващите се страни са по-волатилни, отколкото са площадките в развитите държави. „Голямата четворка" сред развиващите се Бразилия, Русия, Индия и Китай, се оказаха по-устойчиви на финансовата криза. Резултатите са следните - стойностите на руските индекси РТС и ММВБ нараснаха през миналата година със 128.6 и 121.1% съответно, в Китай Shanghai Composite „скочи" с 80%, а бразилският пазар нарасна с 83 на сто.

На този фон инвестиционните фондове, работещи в страни от БРИК, започнаха да се множат буквално като гъби след дъжд. Те привличат към рискови инвестиции инвеститори и поставят средствата им под заплаха, пише The Daily Mail. Развиващите се пазари „скочиха твърде рязко, за да се чувстваш комфортно", прегряха и сега са на ръба, отбелязват експерти, запитани от изданието.

Тим Кокерил от Ashcourt Rowan говори, че сумата на средствата, вложена в развиващите се пазари за последните 12 месеца, превишава направените инвестиции в предкризисните 12 месеца. „Ако можех, щях да размахам знамето и да кажа „Пазете се!" Налице е ясна възможност за сериозно намаление на цените", отбелязва експертът.

Брайън Денехи от Dennehy Weller смята, че корекция ще има непременно, но „не знаем кога ще се случи това и колко дълбока ще е тя. Може да бъде и връщане с 50% за година".

Ръководителят на подразделението за развиващите се пазари в Aberdeen Asset Management Plc Дейвън Калу прогнозира понижение на общия фондов индекс за развиващите се пазари с 15% през 2010 г. Според него печалбите на много от компаниите не оправдават прогнозите, а темповете на глобален икономически ръст се забавят, спрямо края на миналата година.

„Пазарите ще се изправят пред корекция тази година", цитира думите му Bloomberg. „Оптимизмът на инвеститорите е прекалено голям, те очакват прекалено много от компаниите и от показателите за икономически растеж".

„Индексът MSCI EM нарасна през 2009 г. със 75%, което бе и най-сериозното му повишаване от началото на изчисляването му през 1987 г. От началото на 2010 г. индексът губи 0.3%. Кредитната криза, която започна през 2008 г., още не е приключила", смята Калу. „Все още има дългове, които трябва да се изчистят и дисбаланси в икономиката, които трябва да се коригират".