Четири години след приемането на новите членки на ЕС, голяма част от емигриралите тогава към по-развитите западноевропейски страни започват да се връщат в родината си, коментира Reuters.

Силният ръст на икономиките на страните от ЦИЕ, като Полша и Чехия през последните години, както и забавянето на ръста на развитите европейски страни като Великобритания, където има и най-много имигранти, кара голяма част от емигриралите да се връщат.

Подпомогнат от евтините полети, трафикът между Варшава и Лондон е нараснал близо десет пъти, откакто Полша се присъедини към ЕС през 2004 година.

В момента обаче миграционната вълна не е еднопосочна, като все повече млади специалисти с опит се връщат от Великобритания към Полша.

Статистиката по отношение на миграцията на страните от ЕС не е особено точна, но според неофициални данни около половината от близо един милион емигранти от страните от ЦИЕ, които са се преселели във Великобритания през 2004 година, са се върнали обратно в страните си.

Молбите за работа от новоприетите страни членки на ЕС през 2004 година са се понижили с 13% за периода януари март в сравнение със същия период на миналата година, сочат данни на британското правителство.

Политиката на полското правителство за връщане на емигрантите също оказва положителна роля за връщане в страната.

Според брокери на недвижими имоти от Варшава около 20% от покупките на нови жилища се извършват от хора, завръщащи се от чужбина, където са работили през последните четири години. Те обикновено плащат в брой от спестяванията си в чужбина.

През 2004 година само Великобритания, Ирландия и Швеция отвориха напълно трудовите си пазари за новите страни членки, Франция ще го направи през юли.

Полша, с население от 38 млн. души, е най-голямата сред новите страни членки на ЕС.