Азиатските индекси се повишиха до триседмичен максимум, след като Централната банка на Япония продължи с безпрецедентните стимули за икономиката посредством обратно изкупуване на облигации. Китайските акции се понижиха, след като Централната банка на страната намали ликвидността за финансовата система.

Индексът MSCI Asia Pacific Index добави 0.6% към стойността си до ниво от 137.12 пункта, насочвайки се към най-високото си затваряне от 24 януари.

Световните индекси заличиха загубите си от началото на годината след първото изявление на Джанет Йелън като ръководител на Фед и на фона на намаляване на опасенията за развитието на китайската икономика.

„Световният тренд на повишение остава в сила“, коментира Надер Наим, ръководите отдел международни пазари в AMP Capital, цитиран от Bloomberg. “Япония е в уникално положение, след като Централната банка продължава да добавя стимули, докато Фед започна с политиката си на ограничаване“, допълва специалистът.

Японският Topix добави 2% към стойността си, докато Nikkei 225 се повиши с над 3%.

По-слабо беше повишението на останалите регионални индекси, като тайванският претеглен индекс се повиши с 0.1%, а южнокорейският Kospi нарасна с 0.3%.

Шанхайският борсов индекс се понижи с 0.5%, връщайки от двумесечния си максимум. Лихвите на паричните пазари се повишиха, след като централната банка на страната оттегли средства от банковата система, след данните за рекорд при кредитирането в страната.

„Централната банка на Китай осъзна наложителността да изтегли част от ликвидността на пазара“, коментира Уанг Уейджун, стратег в Zheshang Securities Co., цитиран от Bloomberg. “Този процес ще окаже натиск върху китайските акции“, допълва специалистът.

Преките чуждестранни инвестиции в Китай са се повишили с 16.1% през януари на годишна база до 10.76 милиарда долара според правителствени данни. Резултатът превиши значително средните очаквания на анализаторите за ръст от 2.5%.

От 357-те компании от широкия азиатски индекс, изнесли до момента своите резултати, 54% са превишили очакванията за печалбите.