Няколкостотин държавни служители на Гърция окупираха вчера няколко министерства, за да изразят протеста си срещу намаляването на работните места в държавния сектор и реформите в образованието, съобщава испанската осведомителна агенция ЕФЕ. Чиновниците нарушиха дейността на земеделското министерство, на здравеопазването, на финансите, на културата и правосъдието. В друга акция, гръцки студенти успяха да проникнат в сградата на министерството на образованието, пише в свой обзор на ситуацията в западните общества руският Ведомости.

Но безредиците не са само в Гърция, която е на прага на фалита. Те заляха и далеч по-проспериращи държави. Започналите преди две седмици в Ню Йорк протести под лозунга „Окупирай Ню Йорк" се разраснаха и в други градове. Демонстранти вдигнаха палатков лагер до сградата на Нюйоркската фондова борса в средата на септември и оттогава продължават с протестите срещу „финансовия тероризъм". Те се опитаха да блокират в събота движението на Бруклинския мост, 700 души бяха арестувани.

Както вчера писахме, демонстрации се проведоха и в други мегаполиси в Щатите - Сан Франциско, Лос Анджелис и Чикаго, в които се включиха няколкостотин души. В десетки други градове се появиха интернет-общества за организиране на подобни акции, пише WSJ.

Към протестите са готови да се присъединят активисти от Канада и Австралия. По информация на канадската Globe and Mail, активисти планират да окупират финансовия център на Торонто на 15 октомври и да продължат демонстрацията до отварянето на фондовата борса в понеделник, 17 октомври. Присъединилите се към лозунга „99% от хората се борят за оцеляване и само 1% богати процъфтяват" могат да насочат още към Калгари, Ванкувър и Монреал. В първата акция под лозунга „Окупирай Торонто" от 29 септември се включиха 800 човека. Протестите протичат по нова схема: няма организатори, участниците узнават за мястото и часа на акцията в социалните мрежи или през сайта occupytogether.org, пише WSJ.

Ако в САЩ призовават за отговорност към финансовия сектор, то във Великобритания протестират срещу конкретни мерки на правителството за затягане на фискална политика. Срещу орязването на бюджета в неделя се обявиха в Манчестър. В неделния марш, организиран от профсъюзите, излязоха 30 000 души. Той протече под лозунга „Манчестър е за алтернатива: работа, ръст, справедливост".

Масови протестни акции срещу правителствените мерки за свиване на бюджетите се проведоха в края на септември в Брюксел, Италия, Португалия и Испания, където за първи път от 2002 г. насам в обща стачка се включиха 10 млн. души.

Сложната икономическа ситуация провокира действията на протестиращите, сочи проучване на Gallup. Така, например, броят на гърците, определящи се като „пострадали" при сегашната икономическа ситуация, е нараснал през 2011 г. тройно спрямо 2007 година (от 7 на 25%), сочат резултатите от септемврийска анкета. Проблемът с безработицата излезе на преден план в САЩ - той е основен проблем за 39% от анкетираните от Gallup.

Кризите водят неизбежно до изостряне на протестните движения, но особеността на днешните протести е в техния реекспорт, това е първата глобална революционна вълна: протестите започнаха в Западна Европа и САЩ, разраснаха се към периферните страни, към арабския свят, но сега се връщат обратно, смята директорът на Института по проблемите на глобализацията Борис Кагарлицкий. Днешните протести могат да дадат тласъка за промени: налице е обективното им търсене, властите ще се страхуват от повторение на египетския сценарий и се вглеждат в обществото, предполага Кагарлицкий.