Най-дългата патентна битка в историята на модерните технологии приключва след седемгодишна сага, съобщава BBC.

Apple и Samsung са сключили споразумение, с което са уредили последния съдебен спор помежду си. Хронологически обаче той беше първият, който доведе до последвалата война между двете компании, разпростряла се на четири континента.

Поредицата от патентни спорове започна през 2011 г., когато основателят на Apple Стив Джобс заплаши своите конкуренти, използващи операционната система Android, с "термоядрено унищожение".

Сблъсъкът между двата гиганта засегна всички производители на мобилни устройства и компоненти.

Детайли за последното споразумение не се разкриват, но то идва месец, след като американски съд разпореди на Samsung да плати на Apple близо 540 милиона долара за вреди, нанесени в резултат на копиране на технологии от оригиналния iPhone.

Първоначалният иск, заведен от американската компания срещу южнокорейския й конкурент преди седем години, беше за 2 милиарда долара. Впоследствие се стигна до юридически сблъсъци в съдилища по целия свят.

През 2012 г. съдът в Калифорния постанови обезщетение от над 1 милиард долара в полза на Apple заради незаконно копирани елементи от дизайна, в това число дисплея и подредбата на иконите на екрана. Samsung обаче оспоприха решението пред Върховния съд с аргумента, че не всички елементи са били включени в защитения патент.

През 2016 г. върховните съдии се съгласиха с доводите на южнокорейците и в крайна сметка им подариха победата. Решението им обаче не решаваше съдбата на отделните патентни спорове, битката за които продължи на по-ниските съдебни инстанции.

В крайна сметка, от Samsung бяха принудени да се примирят със заплащането на по-високо обезщетение, отколкото претендираха, припомня BBC.

Защото първоначалното им становище беше, че нанесените щети на Apple възлизат на едва 28 милиона долара, но сумата, която беше определена от съда, беше за 540 милиона.

"Сумо бойците се измориха от този мач", заявява пред Bloomberg патентният адвокат Пол Бергхоф от чикагската кантора McDonnell Boehnen Hulbert & Berghoff, която следи казуса от самото му начало.

"И двете компании са достатъчно изморени от тази битка и им омръзна да плащат за адвокати. Може би никога няма да разберем кой е мигнал пръв и е направил компромис", казва той.

Така или иначе, и Apple, и Samsung се намират далеч пред своите конкуренти на глобалния пазар на мобилни устройства. Само че през последните няколко години китайските производители, като Huawei Technologies и Oppo, започнаха да "завземат" от пазарния дял на Samsung, докато този на Apple остава сравнително стабилен.

През първото тримесечие на тази година Apple държи около 16% от световния пазар на смартфони, докато делът на Samsung е около 23 на сто. През 2012 г., когато започнаха първите съдебни сблъсъци между двете компании, съотношението беше 30% за Samsung и 19% за Apple.

"Цялата тази сага показа, че съдебните битки не са най-добрият начин за решаване на подобни спорове. В края на краищата, не съм сигурен, че за Apple всички тези усилия и разходи са си стрували. Юридическата война им струваше много пари, а плодовете на победата са много относителни", казва проф. Майкъл Кериер от Rutgers Law School.

По думите му технологичните компании вече имат много нови идеи, които внедряват в своите устройства, но не е много сигурно дали патентните войни са допринесли с нещо за разрарботката тези иновации.

И макар шеметните ръстове на глобалния пазар на мобилни устройства вече да са в историята, Apple и Samsung вероятно ще продължат да бъдат основни конкуренти десетилетия наред в други сектори, като автономните возила, устройствата за добавена реалност и изкуствения интелект.