Инвеститорите, които са изтървали ръста на щатския пазар, разочаровали са се от анемичния ръст в Япония и дълговата криза в Европа, започват да изтеглят инвестициите си и от развиващите се страни.

До голяма степен геополитическата несигурност от последните събития в Египет и Либия, както и опасенията от високо ниво на инфлация натежават за подобно решение.

Според данни на EPFR Global, мениджърите на инвестиционни фондове са изтеглили 5.45 млрд. долара инвестиции от страни като Китай, Индия и Бразилия до втората седмица на февруари, пренасочвайки ги към развитите икономики.

Развитите пазари регистрираха седма седмица на повишение на притоците на капитали към фондове инвестиращи на тях, сочи статистиката.

Най-много са били насочените средства към европейски фондове, където нетния приток на капитал достигна 41-седмичен максимум.

Междувременно инвеститорите са изтеглили над 20% от 95-те милиарда долара насочени към фондове инвестиращи на развиващите се пазари през изминалата година от средата на януари.

От началото на годината нетния отлив на капитал само от фондове насочени към Китай е възлязал на 1 млрд. долара.

За първи път от 2007-ма година насам инвеститорите виждат много по-добри възможности на развитите пазари, в сравнение с развиващите се такива, коментират от EPFR.

Индексът на сините чипове Dow Jones industrial average се е повишил с 4.5%, докато японският Nikkei 225 е нараснал с 5.1%, а немският DAX с 4.5% от началото на годината. Френският САС 40 е сред най-печелившите с повишение от 6.9% за периода.

В същото време спад регистрират водещите индекси на развиващите се пазари, като индийският Sensex е загубил 10%, бразилският Bovespa - 4.4%, а индонезийският SE Composite Index - 5.1%.g