Щатските индекси са в най-дългата си губеща сесия от финансовата криза през 2008-ма година, следствие на признаците за сериозни проблеми пред икономиката на страната.

Индексът Dow Jones загуби над 265 пункта от стойността си вчера, което бе най-лошото му представяне от над два месеца насам, като индикаторът затвори под 12 000 пункта за пръв път от 24-ти юни насам.

По време на 8-дневното понижение индексът на сините чипове е загубил 858 пункта, или 6.7%. Вчера той приключи при 11 866.62 пункта.

Широкият индекс S&P 500 затвори с понижение от 2.6% до ниво от 1 254.05 пункта и вече е леко на отрицателна територия за годината.

Данните, че американците са пестили повече през юни и са харчили по-малко за пръв път от близо две години, натежаха сериозно над щатските индекси. Това се прие като знак, че потребителското търсене няма да съдейства за подкрепа на ръста на и без това затруднената в момента икономика.

Президентът на САЩ подписа закон за повишение на дълговия таван на САЩ, като обеща над 2 трлн. бюджетни съкращения на разходите през следващото десетилетие.

Инвеститорите обаче, бяха по-притеснени за състоянието на икономиката и разпродажбите се задълбочиха.

„Пазарът започва да се чуди откъде ще дойде ръста на щатската икономика", коментира Ник Каливас, вицепрезидент на MF Global, пред финансовото издание Bloomberg. Все още не е натиснат паник-бутона, но определено пазарът се е запътил на там, коментира още Каливас.

Изнесени правителствени данни посочиха вчера понижение на потребителските разходи с 0.2% през юни. Това бе първото им понижение от септември 2009 насам. Потребителските разходи съставляват около 70% от ръста на щатската икономика.

Понижението на щатските пазари се пренесе и върху щатската валута. Инвеститорите търсиха сигурност, като продължиха да купуват швейцарски франкове. Последните поскъпнаха до нови исторически рекорди спрямо щатската, европейската и британската валута.

В подобна среда на несигурност напълно логично златото поскъпна, като добави над 16 долара към стойността си до нива от 1 660.90 долара за унция.