Щатските индекси регистрираха понижение, като този на сините чипове Dow Jones Industrial Average изгуби над 400 пункта за четвърти път през този месец. Притесненията за глобалната икономика и спекулациите, че европейските банки не разполагат с достатъчен по размер капитал съдействаха за това.

Акциите на компании като Caterpillar Inc. и FedEx Corp. загубиха поне 4.9% от стойността си и поведоха спада на компаниите, най-обвързани с икономиката.

Филаделфийският производствен индекс се понижи до най-ниското си ниво от 2009-та насам, а молбите за помощи за безработица в най-голямата световна икономика са се повишили през изминалата седмица. В отделен доклад стана ясно, че продажбите на съществуващи жилища са нараснали.

Силно засегнати бяха и акциите на банковите компании, като тези на Bank of America Corp. и Citigroup Inc. загубиха по над 6% от стойностите си, след нарасналите опасения за състояниeто на банковия сектор в Европа.

Индексът Standard & Poor's 500 загуби 4.5% вчера, а този на сините чипове Dow се понижи с близо 420 пункта, или 3.7% до малко под психологическите 11 000 пункта.

Вчерашното понижение заличи над 600 млрд. долара пазарна капитализация от борсата, а индексът S&P 500 вече е с 16% под върха си от 19-ти април. Още 29 пункта и показателят официално ще влезе в „мечи пазар".

В такъв вече навлязоха през изминалата седмица европейските индекси и Russell 2000 Index, които се понижиха с повече от 20% от върховете си.

От третото тримесечие на миналата година компаниите от широкия индекс са изкарали 774.3 млрд. долара, или печалба от 91.44 долара на акция към вчера, на фона на 74.97 долара година по-рано.

Анализаторите подцениха печалбите на щатските компании за осмо поредно тримесечие, като средното превишение на очакванията им бе с 5.1%.

На фона на понижението на индексите златото продължава да регистрира нови рекордни стойности. Днес то се повиши с над 22 долара до ниво от 1 845 долара за унция.

Очакванията за забавяне на глобалния ръст продължават да тежат над петрола. Той изгуби нови 1.4 долара от стойността си и се търгува на нива от 81 долара за барел. Междувременно спредът му с петрола тип брент достигна нов исторически рекорд.