Криза, новото правителство, Бойко Борисов и грип - това бяха най-споменаваните думи в новините през 2009 година. Тя премина под знака на икономическата криза, коментира бТВ.

Когато финансовият апокалипсис започна през есента на 2008 г. в Ню Йорк, Лондон, Париж и Берлин, в София времето беше само облачно. Много политици се заблудиха и твърдяха смело, че на нас май ще ни се размине. Но със седем месеца закъснение рецесията се разрази с пълна сила и по нашите земи.

За 12 месеца без работа останаха над 88 хиляди българи. В края на 2009-та безработните са 320 хиляди. Извиха се дълги опашки от безработни пред областните служби на Националния осигурителен институт, за да им бъдат обработени документите и за да получат обезщетение.

От октомври 2008 г. до октомври 2009 г. икономиката на България се сви с 5,4%. Индустриалното производство намаля с 16 на сто, а оборотът в търговията със 17%.

Кризата засегна сериозно недвижимите имоти. Цените паднаха с над 30%, до нива от 2005 г. Десетки строители фалираха, а с тях потънаха вложения на стотици, инвестирали в строеж на нов дом.

Заради безработицата много хора спряха да си плащат заемите. Шест от всеки сто кредити са необслужвани повече от три месеца, отчита БНБ. Банките очакват догодина лошите кредити да доближат 10 на сто. Затова лихвите не падат, така както искат хората.

Заради нарастваща задлъжнялост между фирмите бартерът се възроди, а държавата спря плащания към много фирми изпълнители по обществени поръчки към министерства и агенции. Едва ли някой е очаквал, че хазната ще им каже: Ще имаш да вземаш.

В разгара на кризата финансите на държавата пое Симеон Дянков - юпи от Съединените щати с успешна кариера в Световната банка. Финансистите обикновено не боравят с образен език, но Симеон Дянков се стреми да обяснява икономиката толкова разбираемо, колкото премиерът Бойко Борисов обяснява политиката.