Американските данъкоплатци досега са загубили 9.7 млрд. щатски долара в инвестициите, направени от страна на правителството на САЩ в автомобилния производител General Motors, спасен от фалит през 2009 г. Това става ясно от последните оценки на Министерството на финансите, излизащи в сряда и цитирани от АФП.

Правителството на САЩ се втурна да помага на гиганта на автомобилостроенето в рамките на спасителен план на стойност 49.5 млрд. щатски долара - част от програма, наречена ТАРП (Trouble Asset Relief Program) за изпадналия в затруднения банков сектор и автомобилната индустрия в беда.

Министерството на финансите осигури кредит на GM, трансформиран след това като дялово участие в размер на около 60% в акции на автомобилен производител №1 в САЩ, но застрашен от фалит.

Оттогава насам Министерството на финансите продава акциите на няколко части, а в края на 2012 г. посочи, че възнамерява да се освободи от тях напълно в рамките на 12 до 15 месеца, припомня БГНЕС.

Според данните, публикувани във вторник на интернет страницата на Министерството на финансите, държавата досега е загубила 9.7 млрд. щатски долара от инвестициите си в GM. Акциите на автопроизводителя струваха по това време 43.52 долара за брой.

През септември, преди поредния кръг от продажби на ценни книжа за непосочена сума, държавното участие в компанията бе все още 7.3%. Във вторник, малко преди края на сесията, акция на GM струваше 36.03 долара.

Финансовото ведомство на САЩ вече беше посочило през септември, че спасителният план ТАРП за Chrysler e завършил с дефицит - минус 15 млрд. щатски долара за данъкоплатците.