Съчетаването на туристическа разходка из културните и исторически места на големия град с пазаруване в магазините не е нито ново явление, нито някога ще отмре, защото винаги е свързано с тръпката на откривателството. Не е толкова далеч времето, преди въвеждането на принципите на пазарната икономика у нас, когато малкото т. нар. „соцмагазини" в столицата предлагаха твърде ограничени възможности за шопинг туризъм. Днес луксозни магазини и бутици на най-реномираните световни марки може да откриете „под път и над път", а цените на предлаганите в тях стоки в някои случаи са доста по-изгодни, отколкото в други европейски страни.

Дори и най-незначителният на пръв поглед предмет понякога може да се превърне в сантиментален спомен за цял живот. А магазините за сувенири в София посрещат гостите на града още при тяхното пристигане. В павилионите на летището, централната ж.п. гара и автогара може да се видят както символите на града, изрисувани върху всякакви предмети за бита, така и луксозни дрехи за подарък. Около най-големия храм „Свети Александър Невски", който е една от забележителностите на столицата, дори в най-студените зимни дни човек може да се разходи около импровизираните сергии с какви ли не чудесии.

Тук има стари ордени и войнишки каски отпреди век, художествени предмети с антикварна стойност, пишещи машини, които сигурно още помнят ръцете на някой наш писател-класик. Истински рай за колекционерите! Наблизо са насядали възрастни жени, които плетат фини дантели в най-различни форми и цветове или пък топли шалове и ръкавици с фолклорни мотиви. Разходката из магазините за сувенири в София може да бъде едно цяло приключение като се започне от избора на малките шишенца със световноизвестното българско розово масло, мине се през дървените резбовани кутии за бижута и се стигне до куклите с национални носии, които са изключително ефектни с автентичния си колорит. В такъв магазин за сувенири в центъра на София няколко души разглеждат изобилието от цветове и форма.

Наистина на такова място на човек му се струва, че сякаш е попаднал в ароматния свят на някое минало столетие. Антикварните магазини все пак си остават класика в културното пазаруване, особено за ценителите на старите изящни предмети. Фин английски порцелан, виенски мебели, стари географски карти или сребърни прибори - всеки може да намери късче спомен за себе си или за свой близък и да внесе в дома си малко от историята на стара София. Чужденците са едни от най-честите посетители в тези уютни магазинчета. Обикновено си тръгват с някой красив предмет, след като са изслушали разказа на сладкодумните продавачи. А те най-често са добре образовани и запознати както с историята на всяка антикварна вещ, така и с миналото на своя град. София обаче има и друго търговско лице.

Доскоро една от централните улици, носеща името на близката до града планина Витоша, беше синоним за място за шопинг-турове. Щом някой кажеше „Отивам на Витошка", това означаваше, че няма да се прибере с празни ръце вкъщи. Там се търсеха подаръци, празнични тоалети за специални събития, бижута, скъпи парфюми. С присъствието на магазини на световноизвестни фирми „Витошка" се беше превърнала в символ на лукса, какъвто има във всеки голям европейски град. Днес тази улица все още е централно място за шопинг и разходки, но все по-предпочитани стават големите молове, които бяха построени в няколко софийски квартала.

Тези гигантски магазини предлагат всичко, което човек би могъл да пожелае. Като се започне от огромните помещения за хранителни продукти, ухаещите на скъпи парфюми зали за маркова козметика, луксозните марки дрехи, чанти и обувки, и се стигне до развлеченията за всеки. Съвременната мол-култура наложи като че ли и нов вид социално общуване. Все по-често бизнесмени предпочитат уютните кафенета на моловете за делови разговори. Тийнейджъри пък съчетават гледането на нов филм в някой от многото киносалони с похапване след това в някоя от известните вериги за бързо хранене, които се намират в тези търговски центрове.

Особено весело е по време на коледните празници. Тогава сякаш цяла София се изсипва в големите молове. Всеки може да намери подарък за себе си или за своите близки. Дори дългите опашки пред касите не изнервят никого. След пазаруването, отрупани с разноцветни малки и големи пакети, могат да се видят усмихнати хора, които отдъхват в ресторантите, предлагащи италианска, японска, мексиканска и каква ли не още кухня. Изглежда всяко историческо време си създава и своите места за социално общуване, а то обикновено е съчетано и с изкушението да купуваме - не само предмети, но и спомени.

Източник: БНР