Електрическа летяща кола, която обещава да революционизира пътуването, извърши първия си тестови полет в Германия, съобщава Daily Telegraph.

Компанията Lilium, която е разработила автомобила, твърди, че той може да промени транспорта, като позволи на пътниците да пътуват бързо между градовете или да изминават дълги разстояния за кратко време.

Lilium Jet излита и каца вертикално като хеликоптер, но използва силата на крилата, след като е във въздуха, за да пътува спокойно и ефективно. Захранвана от електрическа батерия, колата може да измине 300 км и да се движи със скорост от 300 км/ч.

В прототипа, тестван в Мюнхен, има място за двама души, но Lilium е разработила и версия, в която могат да седнат петима души. Компанията очаква потребителите да спират летящата кола чрез приложение, както в момента правят с колите на Uber.

Заради намаленото време за превоз на хора от град на град, автомобилът ще може да взема хора от летище „Кенеди“ в Ню Йорк за 6 долара и да ги откарва до желаната дестинация в града за пет минути. Еквивалентното пътуване с такси трае 55 минути и струва 73 долара.

Lilium казва, че мисията й е „да освободи градовете от днешното задръстване и замърсяване, тъй като хората ще могат да пристигат и да си отиват свободно, разширявайки значително радиуса на ежедневния си живот“.

Електрическият двигател цели намаляване на вредните емисии в оживените градове, а по-бързият транспорт и по-малкото трафик правят колата пет пъти по-бърза от обичайното пътуване с автомобил. Компанията отбелязва, че така хората ще могат да живеят пет пъти по-далеч от работата си, отколкото днес.

Колите ще се нуждаят от малко пространство за излитане и кацане и могат да използват покривите на сградите и автомобилните паркове.

Технологията за вертикално излитане и кацане е смятана за по-ефективен транспортен метод от въздушните таксита, които разчитат на ротори в стила на дроновете.

Lilium не е единствената компания, която работи върху лични летящи коли. Uber съобщи, че подготвя коли с вертикално излитане и кацане, а френският гигант Airbus планира да проведе тестови полети тази година.