Днес страната ни празнува 100 години от обявяването на Независимостта. Тя е провъзгласена с Манифест на княз Фердинанд на 22 септември 1908 г. в църквата "Св. Четиридесет мъченици" във Велико Търново. Така България става царство и пълноправен участник в международните отношения, а князът приема титлата цар.

Празникът ще бъде честван в цялата страна. В Националната програма за отбелязване на годишнината, приета от Министерски съвет, са планирани множество културни събития. По повод 100 години от Независимостта БНБ пусна и юбилейна монета.

Какво е изражението на всичко това в цифри?

Министерският съвет отпусна 7.5 млн. лв. за отбелязване на кръглата годишнина. Точното разпределение на средствата беше публикувано в „Държавен вестник“.

Най-голямото перо от 2 млн. лева е предназначено за популяризиране на честванията в световните медии. Над 1.9 млн. лв. от държавния бюджет са за медийно отразяване на тържествата, които ще се проведат в старопрестолния Велико Търново. Те са предвидени за излъчване на телевизионна, радио и интернет реклама.

За изработването на рекламите пък са отпуснати 100 000 лв. Също толкова са предназначени за подготвянето на рекламни банери и материали за брандиране на основните събития на кампанията. 527 хил. отиват за тениски, шапки, знамена и брошури. Други 300 хил. лв. са за организиране и провеждане на събития, които са извън планираните.

Български фолклорни състави ще изнесат концерт в Брюксел, за който правителството е отпуснало 170 хил. лв.

"Съвременният прочит на независимостта" е дискусия на открито, в която ще участват президентът Първанов, премиерът Станишев, както и историци и общественици. Тя струва 150 хил. лв.

Едно от скъпите събития ще е в столицата. Концертът с фойерверки гълта 1 млн. лв.

Някои от министерствата също получават суми по повод празника. Министерство на културата взима 529 хил. лв., а Външно министерство - 636 630 лв., разпределени в посолствата ни по света за дипломатически коктейли. Министерство на образованието и науката получава 217 хил. лв. , Народното събрание - 15 хил. лв., Националното сдружение на общините - 12 хил. лв., а всички областни градове - 240 хил. лв.

Най-важните събития ще се проведат във Велико Търново. За целта градът взима 550 хил. лв. Останалите общини си разделят над милион.

За това как българите ще отбележат празника в условията на глобална финансова криза все още няма данни. Заради нарастващите цени на бензина на аналогичния празник в Щатите американците си останаха у дома и сведоха разходите си до минимум. Направили ли са го българите ще познаем по задръстването тази вечер.