100 лв. глоба, ако тупаме покривката през терасата. Това е записано в новата проектонаредба за обществен ред в София. Текстовете получиха доста критики от граждани по време на вчерашното публично обсъждане.

Изненадващо, рестрикциите за пиещите бира в парковете не бяха на дневен ред, за разлика от идеята за въвеждане на нов регламент, според който уличните музиканти и самодейни творци трябва да се изявяват на определени от общината места.

Освен това се оказа, че Столична община е в нарушение, като позволява оцветяване на пешеходни пътеки в града. От "Пътна полиция" са категорични, че зебрите не могат да имат друг цвят, освен този, който е записан в закона, посочва Дарик радио.

Новата наредба за обществен ред в София продължава да предизвиква горещи дебати сред софиянци. По време на първото обществено обсъждане Павел Димов обърна внимание на текстовете, които се отнасят до глоби заради тупане на килими и други предмети от балконите:

„Влизайки в този казус, ако някой си изтупа каренцето от холната маса или чаршафчето на леглото, подлежи на санкция и изтупването на каренцето ще му струва 100 лева, което е абсурд. Ако някой може да ми каже откъде мога да изтупам каренцето или чаршафа? Въпросът е да се прецизира текстът. Моето предложение е директно - изтупване на килими, изтръскването отпада, изхвърляне на хранителни отпадъци и други отпадъци“, каза Димов-

Уличните творци също попадат под ударите на текстовете. Местният парламент иска да се обособят точни места за самоделното изкуство, а жонгльорите, които виждаме на светофарите, изобщо да нямат право да извършват дейности на пътното платно. Това предизвика недоволството на част от тях.

Полицаите се противопоставиха на текстовете, които позволяват да се рисува върху пътните платна. Според Владимир Янев от КАТ, не може да има изкуство на пътя:

„По ул. „Раковска“ имаше едни пъпеши и дини, които са в разрез с всички норми и влошават видимостта. Върху пътната маркировка е недопустимо това нещо. Става въпрос за човешки животи. И ако утре, не дай си Боже, загине човек на такава пешеходна пътека, не знам кой ще ходи да обяснява в съда“, допълни Янев.

Следващият четвъртък ще се проведе повторно обществено обсъждане относно новите правила за ред в София.