Около 120 автомобила престояват на наказателни паркинги в София, защото не са потърсени от собствениците им, каза Емил Петров от Центъра за градска мобилност по време на регионалната конференция "Политики за управление на мобилността на територията на Столичната община".

По думите му това са натрупаните превозни средства за последните три години, които основно са на наказателен паркинг "Дружба", предаде БТА. Повечето от престояващите коли са с регистрации от страната.

С помощта на полицията се опитваме да издирим собствениците им, но се оказва, че в полицията те се водят на един собственик, който е препродал автомобила с генерално пълномощно, а след това има последваща продажба и така не можем да информираме действителния собственик за това, че колата му е била вдигната от репатриращ автомобил и преместена на наказателен паркинг, където престоява с месеци и години, посочи Петров.

Той представи възможностите за проверка на местоположението на превозното средство, ако то е репатрирано. Това може да стане чрез интернет-страницата на Центъра за градска мобилност.

В София средно на ден работят по 10 репатриращи автомобила, а още два вдигат паркиралите в зелените площи автомобили, посочи Петров.

Центърът планира да постави по указателните табели за "синя" и "зелена" зони QR-кодове, които се разчитат от по-голяма част от смартфоните. Кодовете трябва да влязат в сила от 1 септември.

Чрез "умните" кодове потребителят ще бъде насочван към съответната информация в интернет или към телефонен номер за плащането на кратковременното паркиране. Изпращането на съобщения за платено паркиране в "синя зона" ще е чрез сегашния телефонен номер 1302 за всички оператори, а за бъдещата "зелена зона" - чрез 1303.