1.4 млн. лв. за 1 месец работа е изхарчил Националния кризисен щаб, сформиран от правителството за почистването на София. Според председателят му Тодор Модев сумата е в пъти по-ниска от това, което харчи за месец Столичната община, измерващо се в 5-6 млн. лв. Модев обаче призна, че наетите от щаба фирми са работили на възможно най -ниски цени.

За малко над месец работа закритият вече кризисен щаб е събрал 12 хил. тона битови отпадъци, измел е 100 хил. дка и е измил 6 хил. Но най-важното, което е направил според предсетателя му Тодор Модев, е ликвидирането на 73 нерегламентирани сметища.

Тодор Модев допълни: "И се надявам да няма повече кризисни щабове, да няма кризисни ситуации. Моето мнение е, че със своята работа за този месец и 3 дни щабът създаде условия фирмите, които се занимават с тази дейност в столицата, да попълнят своя капацитет да организират работата си и личното ми мнение е, че те ще успеят да се справят със сметосъбирането и в бъдеще."

Модев призна, че времето не е стигнало да се преодолее проблема с натрупаните бали, но увери, че създадената специално за това междуведомствената комисия ще продължи да работи.

На ПКФ се разбра още, че одобреният миналата седмица от правителство и оспорван законопроект за управление на твърдите отпадъци в София ще запази своята логика и съдържание и ще остане специален закон за столицата.

Чавдар Георгиев - заместник министър на МОСВ, коментира: "Що се отнася до реакцията на Брюксел, аз не знам да е имало специална негативна реакция на това, което се предлага в законопроекта. Реакцията в писмото е по принцип положителна за това, което МОСВ като ведомство, което осъществява ОП "Околна среда" е предвидило за начина на разпределение на средствата."

Чавдар Георгиев потвърди ангажимента на държавата, ако законът бъде приет от НС, до закриването на Суходол в края на годината да се подготви нова площадка за депониране на софийските боклуци. Георгиев не очаква с влизането на закона в сила и определянето на такса смет от държавата нейният размер да нарасне.

Източник:БНТ