Четиринайсет зони за къпане в страната не отговарят на препоръчителните критерии на ЕС за къпане.

Това каза пред журналисти главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.

Повечето от тях се намират в района на Варна. Основните причини, които влошават качеството на водите за къпане по Черноморието са недостатъчният брой и капацитет на пречиствателните станции за отпадъчни води, уточняват от пресцентъра на Министерството на здравеопазването. Въпреки това Европейската комисия отрежда страната ни на 6-то място за 2010 г. сред всички държави-членки по чистота на водите за къпане.

Само преди 2 дни министърът на околната среда и водите Нона Караджова обяви, че Златни пясъци и Созопол са двете критични точки по Черноморието, където няма нормални пречиствателни станции.

93 са зоните за къпане в страната на открити водни площи, като 89 от тях са разположени на Черноморието. Всички те се контролират от Регионалните здравни инспекции и резултатите показват, че отговарят на задължителните изисквания за качество и безопасност на водите. Инспекторите отговарят и за всички открити и закрити басейни на територията на страната, които са 1 281 открити и 488 закрити.

От 1 юни здравните инспектори проверяват всички обществени зони за къпане, от където се взимат проби за анализи. Собствениците също са длъжни да извършват мониторинг на басейните, които стопанисват.

Само един морски плаж в България не е отговарял на европейските стандарти през 2009 г., сочеше миналогодишният доклад на Европейската комисия за качеството на водите в местата за къпане в страните от Европейския съюз. Плажът бе в района на Варна, а 9 други плажа бяха определени, че носят риск за здравето.

Източник: БТА