Ежедневното дълго пътуване до работното място все още е масова практика, въпреки напредъка в гъвкавостта на работните процеси.

И ако в България само 15% от пътуващите до работното си място всеки ден прекарват над 90 минути в пътуване, то в световен мащаб те са 20%, установи проучване на глобалния доставчик на решения за работното място Регус.

В световен мащаб автомобилите са най-популярното средство за предвижване до работното място (64%).

За да се преборят с вредното въздействие на ежедневното пътуване върху здравето и спокойствието на служителите си, по-предприемчивите фирми влагат повече гъвкавост в работните си практики и търсят работни решения, позволяващи на служителите им да работят по-близо до дома.

Работата от разстояние и гъвкавото работно време облекчават постоянното пътуване до офиса през седмицата, намалявайки разходите за работно пространство и неговата поддръжка.

В България използването на автомобили е малко под средно разпространеното (58%). Други популярни начини на придвижване до офиса са ходенето пеша и използването на обществен транспорт, съответно 15% и 8% от анкетираните. Най-малко популярните начини за транспорт в България са частните автобуси и велосипедите, използвани от само 1% от участниците в проучването.

Друг проблем, с който се сблъскват служителите са и разходите за пътуване. Докато в България средните разходи за пътуване от и до работното място са 4% от годишната заплата, в световен мащаб 7% от пътуващите изразходват 10% или повече от заплатата си за такова придвижване. Въпреки това, 10% от анкетираните в проучването харчат 10 или повече процента от чистата си годишна заплата за пътуване от и до работното място, а при 13% от тях този процент е между 5-10%.