Замисляли ли сте се някога какъв искате да бъде вашият шеф – мъж или жена? С кого се работи по-лесно? Кой мениджър мотивира по-добре екипа?

Сигурно доста ще помислите, преди да дадете отговор. Защото той положително ще звучи така: няма значение от пола, важно е да поддържа добър климат в офиса, възможност за кариерно развитие, заплащане според труда и т. н.

По-добри ръководители ли са дамите, с какво превъзхождат мъжете, защо в ЕС се заговори за „еманципация” на жените в корпоративния бизнес, предложени са дори квоти?

Във всички сфери има успели бизнес дами, които заемат лидерски позиции. Те се конкурират с мъжете и това ги прави по-силни, по-амбициозни, казва Вероника Милкова, шеф на маркетингова компания.

"За да се издигнат в кариерата, те отдавна са доказали своите качества. Така че достигнатите позиции не са им подарени, а са плод на доказване. Жените имат доста предимства пред мъжете в бизнеса. Те са по-добри психолози и подсъзнателно усещат конфликтните точки в правенето на бизнес", посочва още Милкова.

Бизнес дамите не използват мъжки тактики за печелене на клиенти, не са агресивни, бързо се адаптират към дадена ситуация, проявяват тактичност, смята събеседничката ни.

Тези качества им дават предимство, защото те използват „други оръжия” в играта на бизнес. А най-важното от тях е женската интуиция. Докато мъжете залагат на логиката, жените не изпускат своя шанс.

Безспорните им качества явно намират добра почва в бизнес средите у нас, защото статистиката на ЕК сочи, че 16% от директорските бордове на най-големите корпоративни компании в България са жени.

Така страната ни има известно предимство, защото средностатистическото число за ЕС е 14%. За да стимулира присъствието на дамите в управителните съвети на компаниите, Брюксел поиска страните от ЕС да се ангажират, че до 2020 г. техният процент ще достигне 40.

Защото недостатъчното използване на висококвалифицирани женски умения представлява загуба на потенциал за икономическия ръст в ЕС, аргументира се еврокомисарят Вивиан Рединг.

Проучване на Евростат сочи, че до 2035 г. Европа ще има нужда от 24 млн. квалифицирани професионалисти. Но ако използваме потенциала на жените пълноценно, този недостиг ще бъде свит до 3 млн.

Ако прочетем още малко от цифрите на статистиката, ще научим, че жените в ЕС получават с 16 на сто по-ниски заплати от мъжете, а в същото време те са 60% от завършилите университет, съобщава БНР.

Преди дни българското правителство и още осем страни от ЕС обаче изразиха официално несъгласие с въвеждането на подобна квота. Това са Холандия, Великобритания, Унгария, Малта, Чешката република, Литва, Латвия и Естония.

Заемането на определена позиция трябва да бъде обвързано с професионалната квалификация и образователното равнище, а не на основата на квотен принцип, се казва в официалната българска позиция. Явно институциите осъзнават, че може да се нарушат принципите на демокрация и свободна конкуренция.

Предложението на ЕК предизвика разнопосочни спорове сред бизнес дамите в България. Една част от тях са „за” квотите, защото компаниите все още предпочитат да поставят на ръководни постове мъже – били по-амбициозни.

Те не вярват на естествения подбор за „високите етажи”. Други пък са на мнение, че бизнесът у нас е достатъчно еманципиран, в сравнение с други страни, затова тези квоти могат да се третират като дискриминация.

Според мен въвеждането на квоти ще се приеме малко като снизхождение към нас, изразява позицията си Милкова.

"Вярно, че живеем в мъжки свят, но жените отдавна са доказали своите възможности. Отдавна управляват с желязна ръка в кадифена ръкавица. Отдавна са хвърлили ръкавица на мъжете. Отдавна взимат това, което искат. Не квоти, а равнопоставеност е необходима", заявява тя.

Проучване на института за изследвания на Credit Suisse доказва, че бизнесът е по-успешен там, където в управата има жени. Компаниите, ръководени от бизнес дами, имат по-добри финансови резултати.

По пътя на тази логика, ако по високите етажи на деловия свят има повече жени, икономиката на България ще дръпне, а това ще намали ефектите от кризата.

Жените в бизнеса у нас създадоха Обществен съвет, който твърди, че в кариерното развитие на дамите има български модел, в който се налага не полът, а качествата.

Те не са съгласни с принудителното изравняване на половете в управлението на компаниите, защото печелившата формула е балансът.

Истината е, че в много области жените са по-успешни лидери дори от мъжете, признава министърът по управление на средствата от ЕС Томислав Дончев. Затова в глобалния дебат за равнопоставеност вече се говори за балансираност, за разумно дозиране и на двата пола.