Правителството прие Стратегия за развитие на Националната статистическа система на България до 2012 г. Документът очертава визията, целта и приоритетите за развитието й през следващите години. Основната задача е да се усъвършенства разработването, производството и разпространението на статистическа информация за всички групи потребители чрез подобряване на институционалния капацитет на системата и ускорено внедряване на съвременните информационни и комуникационни технологии, съобщават от правителствената информационна служба.

През март 2011 г. предстои преброяване на населението и жилищния фонд, съобщи председателят на Националния статистически институт (НСИ) Мариана Коцева. То ще се проведе по едно и също време във всички държави от ЕС. Политиката на ведомството е активна комуникация с обществеността и поднасяне на информацията в разбираема за обикновения гражданин форма, подчерта председателят.

Изпълнението на стратегията е условие за предоставянето на безпристрастна, навременна и точна информация за състоянието и тенденциите в развитието на икономиката, социалната сфера, демографията и околната среда на широк кръг потребители – органите на държавно управление и местната власт, бизнеса и неправителствените организации, научната и академичната общност, медиите, международните институции и гражданите. Изпълнението на стратегията ще доведе до предоставянето на статистическа информация в лесна за интерпретиране форма, както и предоставяне на допълнителни данни, диференцирани по група потребители, статистически продукти и услуги. Ускореното внедряване на информационните и комуникационните технологии в разпространението на данните ще разшири и улесни достъпа до статистическите продукти и услуги.

Министерският съвет утвърди и Националната програма за статистическите изследвания през тази година, както и отчетите за дейността на НСИ през 2007 г. и за изпълнението на Националната програма за статистически изследвания през миналата година.

През 2008 г. ще бъдат направени общо 199 изследвания. Планирани са годишни изследвания за потреблението на горива и енергия, производството на електро- и топлоенергия, производството и доставките на биогорива. Програмата включва и изчерпателно проучване за броя научни работници по научни звания и степени, по пол и по области на науката; на разходите за научно-изледователска и развойна дейност по видове и източници на финансиране, степен на заетост и области на науката. В сферата на образованието ще се направи изследване за записаните студенти; завършилите – по пол, възраст и специалност, мобилност на студентите; записаните докторанти, завършилите по групи специалности; записаните и завършилите ученици и т. н. Програмата предвижда и годишни изследвания за издадените вестници, списания, бюлетини, книги, брошури и периодични сборници, брой на прожектираните филми в кината, на театралните постановки, колко зрители са имали те и др.

Министерският съвет прие и предложения за изменения и допълнения на Закона за статистиката. В тях е посочено, че Националната статистическа система включва Националния статистически институт (НСИ), органите на статистиката и БНБ. Промените в нормативната уредба ще осигурят изпълнение на функциите и задачите на националната статистическа система като част от тази на ЕС.

Снимка: БГНЕС