Коефициентът на заетост в "Синя" и "Зелена" зона след въвеждане на промените е около 75% от общия капацитет в момента, т.е. има 25% постоянно свободни места.

Това каза Тодор Тодоров, председател на Съвета на директорите на Център за градска мобилност (ЦГМ), цитиран от БГНЕС.

Местата в "Синя зона" са били 12 000 миналата година, сега за "Синя" и новата "Зелена" зони са 17 000, като от тях самата "Синя зона" е 5 500.

От ЦГМ посочиха, че местата за паркиране са били 100% пълни преди месец. С въвеждане на "Синя" и "Зелена" зони за почасово паркиране се е увеличил и размерът на приходите – той е със 150 000 лева за септември, спрямо същия период за миналата година.

До края на септември се отчита намаляване на заетостта в зоните с 25%. Наполовина са намалели репатрираните от зоните автомобили, обясни директорът на "Паркиране и мобилност" към ЦГМ Румяна Милова.

Малина Едрева, която е общински съветник от ГЕРБ, потвърди ангажимента, че въпреки увеличението на цените на тока и горивата, цената на билета за градски транспорт остава 1 лев.

Критериите за наблюдение относно ефектите на новите правила за паркиране в центъра на столицата са: коефициент на заетост на "Синя" и на "Зелена" зони; трафикът в обхвата на двете зони за платено паркиране; измерване на замърсеността на въздуха; измерване на средните задръжки на градския транспорт в двете зони и извън тях.

От Центъра за градска мобилност обещаха да обявяват публично приходите и разходите на дружеството на всеки три месеца.