Ако парламентарните изборите се провеждаха в началото на май, 27 на сто от пълнолетните български граждани биха гласували за ГЕРБ, показва национално представително проучване на НЦИОМ, направено между 29 април и 8 май сред 1000 души.

Най-много привърженици на тази партия има сред хората на възраст между 30 и 59 години, сред високообразованите, сред жителите на градовете-областни центрове и сред хората със стандарт на живот около средния. В момента електоралната подкрепа за БСП възлиза на около 16 процента.

БСП продължава да разчита предимно на своя традиционен електорат - възрастни (над 60 години), нискообразовани, бедни и жители на малките градове и селата. Трета политическа сила е ДПС с 8 процента - с 1 на сто повече в сравнение с март.

Електоратът й е съставен предимно от млади хора до 40 години, нискообразовани, живеещи в селата, хора със стандарт на живот около средния, етнически турци и роми. Коалиция Атака продължава да бъде четвърта политическа сила и към момента може да разчита на 7 процента от гласовете на пълнолетното население.

Привържениците на Атака са най-вече сред мъжете, сред хората на възраст между 50 и 59 години, сред нискообразованите и сред жителите на малките градове.

В момента електоралната подкрепа за СДС възлиза на малко над 3 на сто. Следва ДСБ с 2 процента и НДСВ с 1,4 на сто. Коалиционната политика на по-малките партии очевидно ще заема централно място в предизборните им усилия и в опитите им да разширят влиянието си, коментират социолозите.

Те отчитат, че в началото на май няма значими промени в електоралните дялове на основните политически партии, в сравнение с март.