Намаляването на административната тежест върху бизнеса и подобряването на качеството на регулирането е един от основните приоритети на правителството в политиката му за облекчаване на бизнес средата.

Това заяви министър-председателят Сергей Станишев, цитиран от пресцентъра на Министерски съвет. Той припомни, че не малко от режимите, които са въведени, са съобразени с европейските изисквания.

Премиерът изтъкна, че когато се говори за икономическата среда у нас и нейната конкурентноспособност, трябва да се посочи, че миналата година е рекордна и от гледна точка на нивото на икономическия растеж за последните двадесет години, и от гледна точка на обема на преките чуждестранни инвестиции, които по данни на Българската Народна Банка са 4 милиарда евро.

Министър-председателят припомни, че в Програмата на правителството е записано, че министерствата на икономиката и енергетиката, на държавната администрация и на финансите провеждат координирана политика за подобряване на стопанския климат, намаляване на регулативните разходи за осъществяване на бизнес у нас, въвеждане на ограничено административно регулиране и подобряване на качеството на административните услуги.

Това не е нова политика, изтъкна премиерът. Законова основа на този процес се явяват Решение № 392 на Министерския съвет от 2002 г., изискванията на Закона за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност, каза той. Към момента от предвидените в РМС № 392/2002 г. 192 режима, са премахнати или облекчени 177.

Министър-председателят подчерта, че редовният диалог между правителството и бизнеса продължава да се развива и усъвършенства в рамките на Съвета за икономически растеж (СИР), като през 2006 г. са обсъдени предложения за нормативно регулиране на публично-частното партньорство, въвеждането на принципите за по-добро регулиране, и инструментите за оценка на административните процедури за осъществяване на стопанска дейност в България. Създадена е и Работна група за оптимизиране на бизнес средата, чиято задача е да анализира всички съществуващи инициативи, свързани с улесняването на административните бариери, както и да подготви анализ на нормативната база в тази област. Този приоритет, ще продължи и през 2007 г., изтъкна Станишев.

Премиерът обърна внимание, че партньор на правителството в дейността му за въвеждането на принципите за по-добро регулиране е Националното сдружение на общините в Република България.

В заключение той добави, че в началото на 2007 г. започва работата по създаване на подробен национален план за по-добро регулиране, който ще включва мерки за въвеждане на принципите и модела на оценка на въздействие от административното регулиране. Премиерът припомни, че съществуват и редица нормативни актове, в това число законопроекти и решения на Министерски съвет, които в резултат именно на тази политика за ограничаване възможностите на излишна регулация са или спрени или преразгледани и първоначално предвидените допълнителните режими са отпаднали.