Четири или пет цифрена сума е плащана за фалшивите документи, които са получавали кандидатстващи за българско гражданство, каза градският прокурор на София Николай Кокинов. Според Кокинов, цената се е определяла от това, дали желаещият българско гражданство е криминално проявен или има някакви проблеми.

Прокурорът добави, че главният секретар на Агенцията за българите в чужбина Стефан Николов е последният, който е арестуван по този случай и едва ли има хора на по-ниско ниво от него. Висшият чиновник бе задържан вчера.

Схемата, по която е задържан и директорът на дирекция "Миграция" в МВР Стефан Христов, е работела поне от половин година, каза Кокинов. Разследването е за канал за уреждане на молдовци и украинци с българско гражданство.

В четвъртък (4 март) прокуратурата ще поиска постоянен арест за Николов. Христов е с постоянна мярка "задържане под стража".

До момента в градската прокуратура не е постъпило нито делото за смъртта на Ахмед Емин, нито доклада на ДАНС и за това няма как СГП да започне проверка, каза още Кокинов.

По групата "Октопод" продължават да се явяват сами свидетели, които пред разследващия екип в сградата на Националното следствие дават показания. След освобождаването на част от обвинените прокуратурата не разполага с информация да е оказван натиск върху свидетели, които вече са дали показания, каза още градският прокурор. Според него до внасянето на делото в съда ще минат поне 3-4 месеца.

Попитан дали се притеснява, че може да има съдии, които да са съпричастни към групата, Кокинов заяви: За сега в СГП има производства срещу 20-30 магистрати и всяко едно от тях е различен случай и не може да се говори за престъпна група, посочи градският прокурор.

Източник: БТА