Около 500 000 души в частния сектор получават официално до 270 лева заплата и според социалния министър Тотю Младенов те са "работещи бедни".

„Това означава, че голяма част от тези хора са под линията на бедността, която е 211 лв.", уточни той на форум, с който се постави началото на национална седмица, посветена на борба с бедността.

Младенов припомни, че предложението на Министерството на труда и социалната политика е заплатата от януари догодина да бъде вдигната от 240 на 270 лв.. Той се надява кабинетът да вземе най-правилното решение и от догодина да расте минималната заплата.

Работодателите и синдикатите работят по механизъм за определяне на минималното възнаграждение, но имат известни различия, правителството също ще вземе отношение, добави той.

Социалното министерство преговаря с финансовото за минималната заплата, каза Младенов и коментира, че "нагласите са добри".

Относно диференцираните прагове за самостоятелно осигуряващите се, Младенов обясни, че НАП и НОИ работят по въпроса. Праговете ще бъдат определени на базата на събираемостта на вноските на самосигуряващите се. Това ще става по три скали.

Министерството започва сериозни промени, насочени към уязвимите групи, каза Младенов и уточни, че част от тях са промени в закона за интеграция на хората с увреждания.

Ще бъдат финансово остойностени социалните услуги, от които се нуждаят хората с увреждания, каза зам.-социалният министър Валентина Симеонова.

Догодина ще се дават ваучери на хората с увреждания, за да могат да наемат личен асистент.

Председателят на Държавната агенция за закрила на детето Надя Шабани пък каза на форума, че се предвижда следващите три години да бъдат закрити всички институции за деца с увреждания.

Източник: БТА