МОСВ обяви нова процедура за набиране на проекти по Оперативната програма „Околна среда” за строителство на пречиствателни станции специално за населени места с над 10 000 еквивалент жители, съобщи днес министър Джевдет Чакъров в Пазарджик.

По процедурата ще бъдат разпределени 510 млн. лева. Проекти ще бъдат набирани до 15 декември. Министърът призова общините да са по-активни и по-диалогични, защото изграждането на пречиствателни станции в населените места с над 10 000 еквивалент жители до 2010 година е ангажимент на страната ни, поет пред Европейския съюз, съобщиха от пресцентъра на министерството. "Трябва всички да сме много активни и организирани, защото сроковете са кратки", подчерта министър Чакъров. Той направи сравнение с Румъния, която е договорила срок за изграждане на пречиствателни станции в населени места с над 10 000 еквивалент жители до 2013 година, а за селищата с население от 2000 до 10 000 жители – до 2018 година.

МОСВ отново ще изпрати писма до всички общини, които трябва да подготвят строителството на такива пречиствателни станции, съобщи още министърът и припомни, че те вече са получили такива при набирането на проекти за строителство във водния сектор, което приключи на 30 май т.г. Разчетите на МОСВ показват, че у нас има 120 населени места с еквивалент жители над 10 000 души, като предстои да се започне строителството на 54 пречиствателни станции. Останалите са готови или са на различен етап на строителство.

Днес в Пазарджик министър Чакъров откри пречиствателна станция за отпадни води, изградена със средства от ИСПА по проект, управляван от МОСВ. Пречиствателната станция в Пазарджик беше един от проблемните проекти по ИСПА заради забавяне на сроковете за изграждане, но със съвместните усилия на МОСВ и ЕК, а също е със съдействието на вицепремиера Меглена Плугчиева той беше спасен и приключен.

Министърът призова общинските власти в Пазарджик да положат необходимите усилия и да създадат организация да се реши и друг проблемен проект, финансиран от ИСПА – за изграждането на регионално депо. Той съобщи, че МОСВ вече е направило програма за започване в съкратени срокове на оставащите за изграждане 21 регионални депа,като част от системата от общо 55 регионални депа.

Направена е такава организация, че най-късно до април догодина да започне строителството на всичките 21 депа, подчерта министър Чакъров. От тях в напреднал етап на подготовка са седем – в Ботевград, Ямбол, Габрово, Кочериново, Костиндборд, Кърджали и Плевен и тяхното строителство може да започне още в края на тази година. За седем други депа има готовност строителството да започне в началото на следващата година – в Левски, Бяла, Луковит, Костенец, Стара Загора, Варна и Велико Търново. Засега със закъсняла подготовка са седем депа – в Пазарджик, Добрич, Провадия, Видин, Малко Търново и Разлог, но според министъра при добра организация и тяхното строителство може да бъде подготвено до април-май догодина.
По предварителни разчети за изграждането на регионалните депа ще са необходими около 290 млн. лева.