Ново изискване към 85 000 фирми и неправителствени организации. В специална декларация пред Агенцията по вписванията те трябва да посочат реалните си собственици, предвиждат последните изменения в Закона за мерките срещу изпирането на пари.

Изискването не се отнася за всички компании, но масово в първите дни декларации подават и такива дружества, които не са задължени, съобщи bTV.

Декларация за собственост не трябва да подават едноличните търговци, както и съдружниците в дружества с ограничена отговорност, които притежават до 25% от собствеността.

За кои компании трябва да се посочват реалните собственици и за кои не?

Този въпрос затруднява дори адвокати, които често посещават Агенцията по вписванията. Така рискът да се наредят на опашки излишно стотици се оказва голям.

Съветът е първо да проверите дали сте сред задължените да подадете декларация, за да не се окаже, че напразно сте платили нотариална такса за заверка на декларацията, което е задължително изискване, а след това и такса за подаването в Агенцията по вписванията.

Онези, които обаче притежават фирми у нас през офшорни компании, са длъжни да се обявят, категорични са от Агенцията по вписванията. Информацията за това кои са истинските собственици на фирми ще е публична, категорични са Търговския регистър.

Крайният срок за подаване на декларациите е 31 май. Глобата за неподадена декларация може да достигне до 10 хил. лв.