Русия и България са се разбрали да започнат работата по проекта за АЕЦ "Белене" още през есента, заяви руският министър на енергетиката Сергей Шматко. Той каза това пред журналисти в Москва след завръщането си от работно посещение в България, по време на което въпросът е бил обсъден с българския министър на икономиката и енергетика Трайчо Трайков.

На този етап между Русия и България няма никакво неразбирателство в това отношение, има единодушно разбиране за това как трябва да се действа по-нататък, посочи Шматко. Той допълни, че е постигнато съгласие до края на март да приключи процедурата по изработка на окончателните предложения, за да се пристъпи към работа, припомняйки, че голяма част от оборудването ще бъде доставено от френски и германски компании.

Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков заяви, че много сериозно се разглежда идеята на Русия да ни предостави заем от 2 млрд. евро за изграждането на АЕЦ "Белене", защото в нея има потенциал. Не е ясно откъде ще дойде ресурсът от руска страна, но е свързан с държавни фондове, каза Трайков в предаването "Събота 150" и посочи, че решението трябва да бъде взето до края на май или най-късно юни.

Агенция ИТАР - ТАСС посочва, че Русия ще финансира строежа на АЕЦ "Белене" чрез специално създадена проектна компания, като е готова за две години да инвестира 1.9 млрд. евро. Руската страна е готова през 2010 година да отпусне за проекта 400 милиона евро, а през 2011 година - още 1.5 млрд. евро. Русия очаква тези инвестиции да й бъдат върнати от бъдещия инвеститор в проекта, като България очаква да се споразумее с германската компания Ер Ве Е (RWE), която преди това се отказа от участие във финансирането.

Проблемите с реализацията на проекта възникнаха в България във връзка с финансовата криза на фона на смяната на правителството и се изостриха през есента на 2009 година, когато инвеститорът Ер Ве Е, претендиращ за 49 процента от капитала на АЕЦ "Белене", се отказа от участие, посочва ИТАР-ТАСС.

България ще представи модел за финансиране на Бургас-Александруполис след провеждането на успешна екологична експертиза, заяви още Шматко. Той посочи, че София е решила да предаде управлението на този проект на министерството на финансите.

Източник: БНР