От този уикенд влязохме в масовата част на кампанията по ваксинирането срещу COVID-19. От понеделник (22 февруари) се включват и личните лекари, заяви в Пловдив главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Той се срещна с областния управител и председател на Областния кризисен щаб Дани Каназирева и с директора на РЗИ д-р Ваня Танчева, за да обсъдят организацията около имунизацията.

В Пловдив интересът към ваксинацията през днешния ден беше голям. Три кабинета има разкрити само в Регионалната здравна инспекция, ваксини се поставят в още 5 лечебни заведения в Пловдив, а също и в Асеновград и Първомай.

"Всеки желаещ да се ваксинира ще бъде обслужен", заяви главният държавен здравен инспектор. Той уточни, че е е изчистен въпросът по документацията, която личните лекари трябва да попълват в информационната система.

153 са съобщенията за нежелани реакции след поставянето на ваксината при направени до момента над 110 000 имунизации, съобщи държавният здравен инспектор. Сигналите са постъпили в Изпълнителната агенция по лекарствата и голямата част от тях са типични грипоподобни симптоми.

По думите на доц. Кунчев тези симптоми са показател, че имунната система реагира, работи и създава антитела.

Има един единствен случай на алергична реакция, която е овладяна още в кабинета, където е поставена ваксината.

"През март очакваме още половин милион дози от всички ваксини. Очаква се одобрение на ваксината на Janssen, което още повече ще облекчи процеса", коментира още доц. Кунчев.

Ангелов: Доволни сме от постигнатите резултати, продължаваме по планСледим нарастването на случаите, но въпреки всичко отчитаме и добър знак - нямаме такъв голям наплив и натиск върху лечебните заведения. Това отчете министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов на редовния седмичен брифинг на Националния оперативен щаб


"Интересът към ваксинирането срещу Covid-19 е огромен. Затова здравните власти обмислят създаване на денонощни кабинети в големите областни градове и мобилни екипи за трудно подвижни хора", съобщи министърът на здравеопазването Костадин Ангелов на брифинг в Александровска болница, където проследи началото на повсеместното ваксиниране по т.нар. "зелени коридори".

"Има различни мнения, които говорят, че ваксината на Astra Zeneca и Оксфорд дава по-слаби резултати. Категорично не е така. Тя дава достатъчно добри резултати и предпазва на 100 процента от развитие на тежко заболяване, така че медицинският ефект с тази ваксина и с всички останали ще бъде постигнат", категоричен е здравният министър.

318 са отворените ваксинационни кабинети в цялата страна.