Оптимист съм, че от 15 юни може да започне подготовката и от 1 юли да стартира активният летен туристически сезон. Това заяви на брифинг министърът на туризма Николина Ангелкова, която вчера взе участие във видеоконференцията на министрите на туризма от Европейския съюз.

"Целта е да няма стрес за представителите на сектори, защото това изисква много подготовка и разходи от страна на бизнеса. Разработили сме планове, които ще бъдат предоставени допълнително за обсъждане на Националния оперативен щаб, в които да се уточни кога би било възможно да се отворят поетапно откритите площи на ресторантите и заведенията, малките хотели и къщи за гости, какво биха могли да направят курортите и т.н.", коментира Ангелкова.

По думите ѝ туристическият сектор е в много тежка ситуация в целия свят, но за България е особено важно да гарантира неговото възстановяване, тъй като той формира 12% от брутния вътрешен продукт.

На вчерашното си заседание министрите на туризма от ЕС са се обединили около тезата, че поне 20% от средствата, предвидени във възстановителния план на Европейската комисия, трябва да бъдат насочени към туризма.

"Поисках да има ясни правила и критерии при разпределянето на тези средства към държавите членки на принципа на солидарността и да има достъп на всяко предприятие до тези суми. В следващия програмен период ще има и грантови схеми, насочени към сектор Туризъм, които ще могат да се използват както от бизнеса, така и от държавата и местните власти. Преди кризата бизнесът нямаше възможност да ползва директни грантови схеми, с много малки изключения", каза още министърът на туризма.

Тя каза още, че министерството е предложило и ваучерите за туризма като мярка за стимулиране на вътрешния пазар. Разработена е и кризисна програма за реклама, която ще бъде качена на сайта на министерството.

"На първо място в нея ще бъде българският пазар. Кампанията "Преоткрий България" ще е насочена към промотиране на вътрешния туризъм, като в нея участват много известни личности. Целта е максимално да популяризираме прекрасните кътчета на нашата страна", заяви Ангелкова.

Турският туризъм ще стартира новия сезон в средата на майВ туристическите комплекси, на плажовете и в заведенията се предвижда да бъдат въведени мерки за социална дистанция, което по всяка вероятност ще се отрази на цените

По отношение на европейския пазар, тя коментира, че е в диалог с големите туроператори и те не са планирали отказ на резервации след 15 юни.

"Всичко зависи от това кога ще може отново да се пътува от една европейска държава в друга. Но България все още остава сред предпочитаните дестинации за летен туризъм", допълни Ангелкова.

Тя заяви, че се обмисля механизъм за насърчаване на организирания туризъм и на чартърните полети, но той ще зависи от поетапното отваряне на границите и от възможностите на бюджета.

"Предложили сме за обсъждане и на Външно министерство облекчаване на туристическите визи от трети страни, конкретно за Русия и Турция", каза още Николина Ангелкова.

По думите ѝ ще се обърне особено внимание на управлението на морските плажове това лято.

"Направили сме анализи и предложения за всеки конкретен плаж - къде е възможно да има безплатни чадъри и шезлонги, както и такива на символични цени. Предстоят срещи с всеки един концесионер или наемател, тъй като условията на всеки плаж са индивидуални. Обсъждат се и възможности за това как да се разположат чадърите и шезлонгите, така че да се спазят препоръките за социална дистанция", заяви министърът на туризма.

Задълженията по инвестиционните програми също се обсъжда да могат да се прехвърлят за следващите години.

Германия: Състезанието кой ще отвори туризма си пръв е опасноЕвропа трябва да постигне консенсус и да договори общ механизъм за

Предстои в рамките на идните дни, в рамките на оперативна програма Иновации и конкурентоспосоност, да има възможност за грантови схеми от 3 000 до 10 000 лева за микро и малките предприятия. В нея туристическият сектор ще заеме централно място.

"Разработили сме и сме изпратили за съгласуване на здравното министерство и на Националния оперативен щаб декларация за пътуване на собствен риск. В нея туристите ще информират за дестинацията, в която отиват, с какво превозно сдредство, за това, че са здрави и знаят какви са изискванията и правилата в местата на настаняване. Така ще има информираност и предвидимост за местата за наставяване и харанене, за да могат да планират совята работа през този сезон", допълни министърът на туризма.

По думите ѝ се разработват правила и препоръки за работа в местата за настаняване. Очаква се в тази посока да има и еднни правила на ниво Европейски съюз.

"Моите предложения бяха подкрепени от колегите от Гърция, Испания, Франция, Италия и Румъния. Поискахме да има единни правила по отношение на поетапното отваряне на границите на ЕС, както и пътуванията вътре в Общността. Да има протокол, правила и препоръки за спазването на единни здравни стандарти - както по отношение на работата на местата за настаняване, така и на правилата, които туристите следва да спазват. По този начин хаосът ще бъде много по-малък", обясни Николина Ангелкова.

Тя отправи призив към българите да изберат родното Черноморие това лято.

"Сега е моментът да помогнем на нашата страна, като изберем България това лято за своята, макар и късна, почивка. Да покажем с общи усилия кои са прекрасните места в нашата страна и я преоткрием", каза Ангелкова.