В момента ситуацията е изключително тежка и туризмът в целия свят не функционира, заяви пред Нова телевзия министърът на туризма Николина Ангелкова.

Много трудно е да се удовлетворят абсолютно всички очаквания, защото както бизнесът от една страна, така и потребителите, които са ключови за сектора, също са засегнати, каза тя.

Дали сме възможност за обезпечаване на ваучери на туроператори. С промените в закона за извънредното положение се даде отсрочка до 13 юни.

Съгласно и указанията на ЕК и директивата за пакетните пътувания, ние сме длъжни да предложим и горещо препоръчвам на тези, които имат възможност, да приемат ваучер с до 24 месеца опция да се ползва или алтернативно пътуване, като след изтичане на извънредното положение имаме указания от ЕК, че трябва да се възстановят средствата.

Вчера говорих с комисаря за вътрешния пазара г-н Бретон. Той е уведомен за мерките, които сме предприели и срокът от 1 месец се приема, но ако има по-сериозно удължаване, това ще наруши сериозно правата на потребителите, заяви Ангелкова.

Поискахме като съдействие от туроператорите и според данни на три основни организации на туроператорите от 13 март до 1 юни резервации са направили около 300 000 българи, които са планирали да пътуват в чужбина. Тук са засегнати основно тези туроператори, които организират пътувания на българи в чужбина.

В момента коментираме с колегите специфична кредитна линия, която туроператорите да използват, която да е свързана само с възможността за възстановяване на сумите на потребителите, каза още Ангелкова.

Пряко заетите в туризма към четвъртото тримесечие на 2019 г. са били 167 000, а в рамките на летния сезон заетите са 202 000. Отделно със свързаните вероятно достигат 400 – 500 000, според министъра.

Към момента това, което има е като данни, половината от анкетираните в различните сектори твърдят, че са освободили в неплатен или платен отпуск своите работници. Другите казват, че ако кризата продължи по-дълго, ще направят същото и едва около 10%, а може би и по-малко, са запазили голяма част от работещите. Прогнозата в сектора наистина е неблагоприятна, каза Ангелкова.

Това, което за мен е важно, е, че при стриктно спазване на препоръките на Националния оперативен щаб, вярвам, че юли и август месец бихме могли да имаме късен летен сезон, който да подпомогне в някаква степен сектора, каза още Ангелкова.

Направихме среща с Асоциацията на застрахователите и засега има единични случаи на застрахователни компании, които избягват туроператорите като рискови.

Има опция туроператорите да се застраховат в друга застрахователна компания, посочи още.

През 2016 г. министерството на туризма предложи гаранционен фонд по примера на другите европейски държави и всички тези предложения бяха много критикувани от всички туроператори. През 2017 г. в началото това предложение отпадна законодателно.

В момента очакваме информация от туроператори да кажат колко от тези 300 000 потребители искат възстановяване на средствата, кои са се съгласили за ваучери и кои за алтернативно пътуване.

Получихме и одобрени от ЕК част от средствата, които се пренасочват от различните оперативните програми, да бъдат изцяло фокусирани за туризма, така че да има възможност за до 25 000 евро грантови схеми.

С цел запазване здравето и живота на хората ние сме длъжни да спазваме указанията на Националния оперативен щаб. Всякакви посещения с цел туризъм са временно преустановени, каза Ангелкова.

Когато щабът издаде нови препоръки, ние ще се съобразим. Колкото и да е тежко, Ангелкова призова за спазване на препоръките.

Очаква се пикът на заразата да бъде по празниците. Ако успеем да удържим заедно това, съм много голям оптимист, че след това ще можем да имаме, макар и късно, късен летен сезон и да продължим да пътуваме, добави Ангелкова.