"Еврозоната помага на тези, които си помагат сами. Тези, които не правят реформи и в еврозоната и извън еврозоната, са зле". Това заяви икономистът от Институт "Отворено общество" Георги Ангелов по време на форума "Еврозоната и България - взаимовръзки и бъдещи възможности за развитие".

Ако имаме стабилна валута, дали е във валутен борд или в Еврозоната няма голямо значение, отбеляза още Ангелов. "Независимо дали искаме да влезем в Еврозоната или не, трябва да имаме стабилна бюджетна и икономическа политика. Ние не правим нещата само за да влезем в Еврозоната, ние ги правим заради нас самите", категоричен бе той.

Ангелов подчерта, че критериите от Маастрихт не са направени за бедни страни, но страните извън Еврозоната се справят по тези основни бюджетни показатели от страните в Еврозоната.

Ангелов е убеден, че вече постепенно се стига до ситуация, в която Еврозоната иска да се разширява, но страните извън нея вече не искат да се присъединяват към нея.

"Преди една година можехме да кажем, че България има полза от влизане в Еврозоната. Сега казваме, че България има полза от влизане в Еврозоната при две условия : ако Еврозоната не се срути и ако не трябва да платим твърде висока цена за спасяването на фалирали страни", заяви още Ангелов.

Според икономиста не е толкова сигурно, че ще спечелим от приемането на еврото, ако трябва да извадим няколко милиарда лева за фалирали страни. Той изтъкна, че при сегашното разпределение на квотите България, след като се присъедини, ще трябва да плати доста пари за страните с финансови проблеми.

"При новите условия колкото повече страни фалират толкова повече бреме се прехвърля върху останалите страни, които не са фалирали.

За мен е важно България, ако наистина иска да влезе в Еврозоната, днес да постави въпроса за по-справедливо разпределение на тежестта между отделните страни, така че в спасителния фонд да се внася по-голяма вноска от страни, отговорни за проблемите в Еврозоната и този въпрос трябва да бъде поставен, преди да сме ратифицирали промените в Лисабонския договор. Ако не ратифицираме промените, спасителният фонд не може да влезе в сила", каза още икономистът.

Източник: БГНЕС