Парламентът даде "зелена светлина" за закупуване на нова бойна техника. Двата приоритетни проекта за модернизацията на армията, предложени с решение на Министерския съвет, подкрепиха 151 депутати, против бяха 7, въздържа се един народен представител, съобщава Дарик радио.

Единият проект е за закупуване на основна бойна техника. Правителството предвижда това да стане на два етапа, като през първия трябва да бъдат придобити 150 бронирани машини за три батальонни пехотни групи, а през втория - на системи и допълнително оборудване, както и за обучение на състава.

Времевият интервал за реализация е 12 години, прогнозната цена е около 1.464 млрд лева.

Другият - за нов тип боен самолет, предвижда придобиването на 16 нови бойни самолета на два етапа. Заложено е през първия етап да бъдат закупени не по-малко от осем самолета, за около 1.8 млрд лева. Сумата е и за наземно обслужване, обучение на състава, тригодишна първоначална интегрирана логистична поддръжка.

Корнелия Нинова аргументира подкрепата на БСП, защото проектите изпълняват двете им условия. Първо, парите за модернизация да не надхвърлят 2% от БВП, каквито са предложенията на военния министър Красимир Каракачанов.

Второ, да бъдат ангажирани фирмите от българската отбранителна индустрия по линия на офсетното сътрудничество - това също било заложено в проектите.

Когато БСП е в управление, не се отнася с достатъчно разбиране към развитието на бойните способности на армията, когато е в опозиция - е против, стреми се да възпрепятства проекти, припомни Емил Христов от ГЕРБ, но благодари за променената позиция на левицата.

Защото проектите, подчерта той, не са нито на ГЕРБ, нито на Обединени патриоти, а на Българската армия.

След професионалните аргументи в началото на дебатите, дискусията в пленарната зала премина в политически обвинения, лични обяснения, декларации от името на групи, най-вече за създаване на корупционни условия на различни етапи от разработването на проекти за модернизацията на армията.