Ние сме ключова част от пъзела за решаване на газовия проблем на цяла Европа.

Това каза Асен Василев, заместник министър-председател по еврофондовете и министър на финансите, по време на Шумът на парите 2022.

Няколко неща, които вече започнаха да се случват на ниво Европа - за първи път има координация в покупките на газ.

Освен това започнаха да се диверсифицират трасета доставчици и да се използва активно инфраструктурата, като за първи път имаме интегрирана европейска политика. Това отваря страхотни възможности.

За България конкретно старата инфраструктура от комунистическо време в момента се използва наобратно, като общо говорим за 20 млрд. куб. метра, които могат да бъдат транспортирани от юг на север, посочи министърът.

В момента се работи да има достатъчно захранване на газ от юг, който да може да тръгне на север. България има нужда от 2 млрд. куб. метра. Останалите 18 млрд. може да минат на север или на запад. Това ни поставя в едно изключително добро положение, допълни вицепремиерът.

Добре е да погледнем малко извън България и какво се случва в световен план, какво означава това за нас в добрата и лошата му страна.

В световен план, това много добре го знаят банкерите, през последните 10 години се печатат пари. И то се печатат страшно много пари.

По време на COVID тези пари не влязоха много в обращение. Хората си бяха вкъщи. Като цяло имаше потиснато потребление. Оттам се напечатаха още повече пари, каза още Асен Василев по време на откриването на Шумът на парите 2022.

В момента в американската икономика има overhang (прекомерен дълг) от около 4 трлн. долара. В европейската икономика са overhang около 3 трлн. евро. Какво означава това? По банковите институции има 4 трлн. долара, които седят и чакат да влязат в обращение.

Това един огромен резервоар за създаване на инфлация. Този резервоар няма как да бъде изтеглен от днес за утре, защото ще доведе до срив. Можем да окачваме инфлационна среда доста дълго време, посочи министър Василев.

Инфлацията не е временно явление, което се е появило вследствие на войната. Тя е заложена доста по-отрано. Войната ускори процеса. Тя доведе още един съплай шок, свързан с храните.

На световния пазар не могат да излязат над 20-25% от износа на зърно.

Виждаме цени на зърното, които са три пъти по-високи от тези, които са били по това време на годината. Очакваме да се покачат, прогнозира още вицепремиерът.

Украйна не може да изнася, Русия също, Индия спря износа. Китай са изкупили почти всички фючърси. Така че се очертава една немного красива картина на пазара на зърно. В това число влизат и фуражите, и абсолютно всички храни, които консумираме директно или индректно.

На тази неособено красива и приятна картина какво можем да направим ние, първо, като България и след това като част от ЕС? Всъщност, можем да извлечем ползи от ситуацията.

Ние сме един голям износител. Миналата година сме произвели около 7 млн. тона пшеница. На нас ни трябват 2 милиона тона. Останалото се изнася, заяви министърът.

Това, което виждаме, което започва да се случва в България, изтегляйки държавата, оставяйки бизнеса да работи, имаме увеличение на инвестициите - ръст, който е доста значителен за първото тримесечие.

Очакваме подобни резултати за второто тримесечие. Изконсумирали сме по-голямата част от инфлацията, посочи Асен Василев.

Средата ще остане инфлационна. Количеството пари, което е напечатано, е много. Войната ще е с нас поне 3-5 години. Това са неща, с които ще се адаптираме и ще се научим да живеем за известен период от време. Не трябва да позволим политико-икономическите атаки срещу Европа да успеят, завърши той.

Шумът на парите 2022 се организира с подкрепата на Пощенска банка, Инвестбанк, Уникредит Булбанк, Обединена Българска банка, Амунди, TBI Bank, ЕОС Матрикс, eMAG, Алкомет, Arco Real Estate, Schneider Electric, Планекс Инвест, MyFin, LENO, DHL, БАКБ, Фронтекс Интернешънъл, Coca-Cola HBC Bulgaria, CloudCart, Philip Morris Bulgaria, TBI Buy, УНИКА и Кеш Кредит.